Ispanak ne kadar büyükse, ilaçlama miktarı o kadar fazladır

Son günlerde artan ıspanak zehirlenmelerine karşı uzmanlardan açık renkte ve küçük ebatlarda ıspanak tercih edilmesi uyarısı geldi. Ispanakların ne kadar büyük olursa, o oranda ilaçlama miktarının fazla olacağını belirten uzmanlar, zehirlenmelerin ciddi bir boyutta olmayacağını, telaşa kapılacak bir durumun olmadığını kaybettiler.

Ispanak ne kadar büyükse, ilaçlama miktarı o kadar fazladır

İstanbul ve Tekirdağ'daki ıspanak zehirlenmelerinin ardından uzmanlardan 'küçük boy ıspanak alın' önerisi geldi. Ispanak alırken olabildiğince küçük, bir kuzu kulağını geçmeyecek, açık renkte olanlar tercih etmeli. Ispanak ne kadar büyük ve gelişmiş ise o ıspanağa atılan ilaç miktarı o kadar fazladır.

Uzmanlardan ıspanak uyarısı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Deveci, İstanbul ve Tekirdağ'da meydana gelen gıda zehirlenmesi şüphelerinin tedirginlik yarattığını ancak korkulacak bir durum olmadığını söyledi.

"Ispanak yerine güzel avrat otu verilmiş"

Zehirlenmelerin yabancı otlardan kaynaklı olabileceğini aktaran Deveci, "Ispanaklar arasında bulunan ve ıspanağa çok benzeyen bir ottan kaynaklandığını düşünüyorum. Büyük ihtimal aynı yerden gönderilmiş. Bu ot güzel avrat otu olarak biliniyor. Ispanağa çok benziyor. Zehirlenme şüphesinin bundan kaynaklandığını düşünüyorum" diye konuştu.

"Korkulacak bir durum yok"

Vatandaşların telaşa kapılmaması gerektiğini ve korkulacak bir durum olmadığını bildiren Deveci, sebze alırken daha titiz olunması gerektiğini ifade etti. Ispanak tercih ederken küçük boyda olanların alınması gerektiğini dile getiren Deveci, sözlerini şöyle tamamladı:

"Küçük ıspanak tercih edin"

Ispanak alırken olabildiğince küçük, bir kuzu kulağını geçmeyecek, açık renkte olanlar tercih etmeli. Ispanak ne kadar büyük ve gelişmiş ise o ıspanağa atılan ilaç miktarı o kadar fazladır. Vatandaşlar olabildiğince gösterişsiz olanı, küçük olanı tercih etsinler. Çünkü boyut olarak büyük olanlarda hormon oluyor. Aşırı gübreleme yapılan büyük boydaki sebzeleri tercih etmemekte fayda var.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 23:41

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER