Irak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziyelerini iletti.

Irak’ın Erbil kentinde Türk konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu restorana dün öğlen saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Bir Türk Konsolosluğu çalışanı hayatını kaybetmişti.

Irak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziyelerini iletti.

Irak’ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu görevlisi şehit olurken, bir Iraklının da hayatını kaybettiği açıklandı. 
Erbil’in merkezinde yer alan Deream City bölgesindeki Hokkabaz adlı restorana bugün öğle saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosluğunun bir çalışanı şehit oldu, bir Iraklı hayatını kaybetti. Erbil güvenlik güçleri tarafından olay yerinde yapılan açıklamada, saldırıda biri Türk Konsolosluğu çalışanı ve bir Iraklı olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiği, bir Iraklının yaralandığı belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziyelerini iletti.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak Erbil’de dün gerçekleştirilen saldırıda şehit edilen Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat için taziyelerini iletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erbil’deki saldırı ile ilgili açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu açıklamasında “Bütün komşularımızın, bütün ülkelerin şunu bilmesi lazım; bizim diplomatlarımız, yurt dışında çalışan arkadaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyorlar” dedi.

Saldırıya tepki gösteren CHP lideri, “Onlara yapılan her saldırı, Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış bir saldırıdır ve biz bunu asla ve asla hoş görmeyiz ve bunun mutlaka nedenlerini öğrenmek isteriz” diye konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan kınama açıklaması geldi.

İşte Ekrem İmamoğlu'nun paylaşımı:

Irak'tan kınama açıklaması geldi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Sahhaf tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erbil’de bir Türk diplomatın ile yanındaki Irak vatandaşının ölümüne yol açan ve bir kişinin yaralanmasına neden olan menfur saldırıyı sert dille kınanırken, “Olayın detaylarını öğrenmek için resmi makamlarla görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerin yer verildi. 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’deki bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Erbil Başkonsolosluğu’ndaki görevli bir Türk diplomat ve bir Irak vatandaş hayatını kaybetmiş bir vatandaş ise yaralamıştı. Saldırgan ise olayın ardından kayıplara karışmıştı. 

Mevlüt Çavuşoğlu Barzani ile görüştü.

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğu, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile görüştü. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıya ilişkin ilk açıklamasında ''Gerekirse heyet göndeririz'' dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erbil'de Türk diplomatlara yönelik silahlı saldırıyla ilgili, "Saldırı 3 kişi tarafından düzenlendi. Saldırganlar Iraklı iki kişiye de saldırıyorlar. Saldırganların yakalanması için temastayız" dedi. 
Saldırının 3 kişi tarafından düzenlendiğini belirten Çavuşoğlu, "Saldırganlar Iraklı iki kişiye de saldırıyorlar. Hem Erbil hem Bağdat ile temas halindeyiz. Diğer taraftan Irak Dışişleri Bakanı kendisi şu anda Washington'da, saldırganların yakalanması, arkasında ne var, bunların tüm detaylarıyla ortaya çıkması için temaslarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. 
Olayın aydınlatılması için temasların sürdüğünü aktaran Bakan Çavuşoğlu, "Kendi içimizde istihbaratımızla süreci değerlendiriyoruz. Gerekirse heyet de göndeririz tabii, tüm boyutlarıyla aydınlatılması için gereken neyse onu biz yaparız. Temaslarımızı sürdürüyoruz. Şu anda atılması gereken adımlar konusunda onlarla temaslarımız sürüyor. Böyle bire saldırı olunca ilk akla gelen terör saldırı oluyor. Yan masa iki tane de Iraklının öldürülmesi, daha doğrusu saldırıya uğraması birinin öldürülmesi, diğeri ağır bir şekilde yaralıymış, onlara yönelik de saldırı olduğu için tam detaylı bilgi vermesi için bunların ortaya çıkması gerekiyor. Bunlar ortaya çıkınca sizlerle paylaşacağız" ifadelerini aktardı. Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi. 

Amerika'nın Türkiye Konsolosluğu'ndan kınama geldi.


 

AK Parti Sözcüsü'nden açıklama geldi.

AK Parti Sözcüsü Çelik: "Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisinin Başkonsolosluğumuzun dışında uğradığı silahlı saldırı neticesinde şehit olduğunu öğrendik. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun.'' 

Kalın'ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da kınama geldi.

Erdoğan'ın saldırıya yönelik paylaşımı şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir.",

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Irak Dışişleri Bakanlığından saldırıya ilişkin açıklama: "Olayın ayrıntılarını takip ediyoruz."

Erbil güvenlik güçlerinden açıklama: "Saldırganın yakalanması için tüm yollar kapatıldı. Operasyon sürüyor."

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama:

Dışişleri Bakanlığı: "Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk milletine sabır diliyoruz." 


 

Saldırının yapıldığı restoran:

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER