İmamoğlu: Ahbap-çavuş ilişkisi bitecek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yenikapı'da eski dönemden kalma ihtiyaç fazlası kiralık araçlarla ilgili olarak, "Hepsini iade edeceğiz. '1000 tane araç dizmiş, şov yapıyor' diyorlar. Bu ahbap-çavuş ilişkisi bitecek" dedi.

İmamoğlu: Ahbap-çavuş ilişkisi bitecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediyesi'nin bu yıl 6.'sını düzenlediği 'Barış ve Sevgi Buluşmaları' bünyesindeki 'Çardakaltı Sohbetleri'nin konuğu oldu.

İmamoğlu, 'Umut ve Ekrem İmamoğlu' konulu etkinlikte yazar, seslendirme sanatçısı ve sunucu Yekta Kopan'ın sorularını yanıtladı.

"Fazla araçları iade edeceğiz"

Araçların akıbeti ile ilgili soruya yanıt veren İmamoğlu, "İade edeceğiz. Bir kısmını bulamadık. Baktık, bizden önce devretmişler, 23 Haziran'a yakın. Olsun. Gitti ya, önemli olan o. Bir sıradanlaşma var. 'Ya işte, ne olacak canım, 1000 tane araç dizmiş' falan filan. 'Ya işte şov yapıyor' falan filan… Hani diyor ya bir tanesi, 'Nakit para almadık!' Bu da yeni moda! Kaynağı kim için kullanıyorsun? Bu ahbap-çavuş ilişkisi bitecek" yanıtını verdi.

İmamoğlu ile Kopan'ın söyleşisinden satırbaşları şu şekilde:

-Benim dönemimde işten çıkarılan kişiler var. Ve bunlar işsiz insanlardı. Elbette işe girmişlerdi. Şimdi çıkarıldılar. Bu çıkarılanlar, çıkarılmadan sonra bizi, sözüm ona karalamaya çalışıyorlar.

-Biz, bir söz daha verdik; adil olacağız. Ben, 31 Mart'tan sonra 18 gün görevde kaldım. Bir tek kişiyi işe almadım. Benim yanımda ekibim vardı, 40-50 kişi. O dönemde 1 kişinin bile işe girmesi ile ilgili işlem yapmadım.

-6 Mayıs'ta karar açıklanıyor. Haziran 23'e kadar olan bölümde binlerce elaman alınır mı işe? Seçim döneminde, sağda solda gezerken iş ilanı duydunuz mu? Ben duymadım. 

-Ben adil olma sözü verdim. İnsanlara, hele hele o gençlere dedim ki ben, 'Artık liyakat konuşacak.' Ahlaklı bir süreçle, herkese fırsat eşitliği vereceğiz. Kimse, 'Benim bu ülkede şansım yok ki kardeşim, ağzımla kuş tutsam beni adam yerine koymaz' demeyecek.

-Her genç diyecek ki, 'Ben, çalışırsam olur kardeşim.' Benim ona bunu dedirtmem için adil olmam lazım. Fırsat eşitliği yaratmamız lazım. Bu şehrin imkanlarını bu şehrin insanlarına eşit bir biçimde dağıtmamız lazım. Onun gereğini yaptık. Elbette bunun yanında suç işleyenler de var, o ayrı.

"Toplumun beklentisi sosyal adalet"

-Bu dönemin bir seferberlik dönemi olduğunu herkese anlatıyorum. Ekonomi, istihdam, kadın, çocuk, gençler, çevrede seferberlik… Hep beraber ayağa kaldıracağız. 

-Yaptığımızı da yapamadığımız da anlatacağız. Şeffaflık, bu dönemin en büyük ilacı. Bir sıradanlaşma var. 

-'Ya işte, ne olacak canım, 1000 tane araç dizmiş' falan filan. 'Ya işte şov yapıyor' falan filan… Hani diyor ya bir tanesi, 'Nakit para almadık!' Bu da yeni moda! Kaynağı kim için kullanıyorsun? Bu ahbap-çavuş ilişkisi bitecek.

-Toplumun beklentilerini ben biliyorum; sosyal adalet. Adaleti istemeyen var mı burada? Dolayısıyla sosyal adaleti sağlayacağız. Bu bakımdan sıfır kaygı. Çok inançlıyım.

-Bana diyorlar ki, '6 Mayıs gecesi söylediklerini kim yazdı?' Yüreğimde ne varsa, çıktım onu söyledim. Umudumu da o akşam söyledim. Sadece demokrasi adına üzülmüştüm; onu ifade ettim. Ama umudumu da söyledim, gençliğimi de söyledim, heyecanımı da söyledim, enerjimi de söyledim. Hala öyleyim.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 00:56

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER