İmamoğlu: 3,5 milyar TL tasarruf sağlayarak hükümetin yükünü azalttık

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, katıldığı bir davette gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı memnun olmalı, 3.5 milyar TL tasarruf ettik, hükümetin sırtından yük alıyoruz" dedi.

İmamoğlu: 3,5 milyar TL tasarruf sağlayarak hükümetin yükünü azalttık

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki akşam İstanbul Kandilli'de Sevinç İnönü'nün ev sahipliğinde, 120 kişinin katıldığı bir yemekte siyaset ve kültür sanat dünyasından isimlerle bir araya geldi.

"Cumhurbaşkanı bizden memnun olmalı"

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek'e açıklamalarda bulunan İmamoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı memnun olmalı, 3.5 milyar TL tasarruf ettik, merkezi hükümetin sırtından yük alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Tatil fotoğrafları eleştirilmişti

Yorgo Papandreu, Celal Doğan, Ahmet Türk, Hikmet Çetin ve Altan Öymen gibi siyasetçilerin yanı sıra çok sayıda sanatçı, gazeteci ve diplomatın katıldığı yemekte İmamoğlu, Bodrum'da çekilen fotoğrafına ve İstanbul dışına yaptığı seyahatlere dair eleştirilere değindi.

"Benim mesai saatim yok"

İmamoğlu, söz konusu eleştirileri şu ifadelerle yanıtladı:

"Benim çok güvendiğim bir ekibim var. Çalışma prensiplerimi insanlar biliyor. Mesai mevhumum yoktur. Çocuklarımı görmek hakkım. Çocuklarını görmeyenlerde hata arasınlar.

İnsanlar beni sanki 31 Mart'tan beri çalışıyormuşum gibi görüyor. İstanbul’un Gayrimenkul envanteri, mali envanter, araç ve personel envanteri yok. İstanbul’un tüm envanterini halka göstereceğiz."

"İsraf yapanları soruşturacağız"

İmamoğlu, Yenikapı'da sergilenen araçlara yönelik eleştiriler karşısında ise şunları söyledi:

"İsraf gözler önüne serilmiş, insanların içini yakmıştır. İnsanlar israfı böyle anlamıştır. 50 milyon liralık yıllık tasarrufu beğenmeyenlere söylüyorum. Bu tasarrufla bir yıl içinde İstanbul'un çocuklarına vereceğimiz sütün bedelini çıkarmış olduk.

"Kaçak güreşmiyoruz, yaptığımızı anlatıyoruz"

Başka bir örnek, sadece tek bir kıyafet ihalesinde aynı iş elbisesi, aynı kalite, daha fazla sayıda ve geçen yılın yarısı fiyat ortaya çıktı. Başka ihalelerle de ayrıca 50 milyon liradan fazla tasarruf ettik.  Hem tasarruf edip israfı bitireceğiz, hem yapanları soruşturacağız. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Kaçak güreşmiyoruz. Yaptığımızı anlatıyoruz.

"3,5 milyar TL tasarruf ettik"

Bu ekonomik krizde, bizim israfı engelleyerek, tasarruf ederek İstanbul bütçesine eklediğimiz her kuruştan, ilk Sayın Cumhurbaşkanı memnun olmalı. 10.5 milyar TL'lik bütçe açığı 75 günlük tedbirle 7 milyara indi. 3,5 milyar TL tasarruf ettik. Bunları açıklayacağız.

"Hükümetin sırtından yük aldık"

Sayın Cumhurbaşkanı 'Bırakın bunları' demek yerine bize destek olmalı, eşlik etmeli, 'Hep beraber hesap soralım' demeli. Merkezi hükümetin sırtından yük alıyoruz. Bu Türkiye’de başka bir dönemi başlatıyor."

"Size zeytin dalı getirecektim fakat..."

Yemekte ayrıca, Eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu da konuşmasında "Size zeytin dalı getirecektim, taşıması zor olduğu için zeytinyağı getirdim" ifadelerini kullandı.

"Yunan olmanın ne sakıncası var?"

Papandreu'nun bu ifadelerinin ardından söz alan İmamoğlu ise, "Biliyorsunuz değil mi, seçim kampanyası sırasında bana Yunan dediler! Ne sakıncası varmış Yunan olmanın, onu da hiç anlamadık zaten" dedi.

"Asıl kendisinin koltuğu sallanıyor"

İmamoğlu "Türkiye gördü ki, bu güzel ülke bir avuç insanın iradesi ile yönetilemez. İstanbul'da bunu başardık. Benim sandalyemin sallanması önemli değil, asıl kendisinin koltuğu sallanıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 03:04

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER