İlker Başbuğ İfade Verdi!

Bir televizyon kanalındaki konuşması sırasında yaptığı açıklamaya ilişkin, hakkında hakaret suçundan soruşturma başlatılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ifade verdi

İlker Başbuğ İfade Verdi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ifade vermek için İstanbul Anadolu Adliyesi’ne geldi. Koronavirüs tedbirleri aldığı gözlenen Başbuğ’un yanında avukatı ve korumaları yer aldı.

Habertürk’ten Serdar Kulaksız’ın haberine göre Başbuğ, sesli ve görüntülü bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Ankara Başsavcılığı’ndaki soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdi. Başbuğ’un ifadesi 1 saat sürdü.

BASINA TEŞEKKÜR ETTİ

İfade sonrası basın önüne çıkan Başbuğ, “Koronavirüsü nedeniyle aylarca içerdeydim. Bugün ilk defa sokağa çıktım. Aylar sonra ilk defa sokağa çıktım. Nedeni de adliyede bugün ifade vermek için geldim. Sizin bu konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Size yapabileceğimiz açıklamayı yazılı olarak hazırladım” diye konuştu.

YAZILI AÇIKLAMA DAĞITILDI

Başbuğ, daha sonra aracına binerek adliyeden ayrıldı. Başbuğ’un avukatı tarafından yazılı açıklama dağıtıldı.

Başbuğ ifade sonrası yaptığı yazılı açıklamasında, "5 Ağustos 2013’te FETÖ mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldım. Eğer o gün, Türkiye’de idam cezası kalkmamış olsaydı, bugün aranızda, hayatta olmayabilirdim. Yargıtay’ın kararı ve yeniden yargılanma neticesinde iddia edilen 'Ergenekon Davası' tarihin çöplüğüne atıldı. 26 ay Silivri’de cezaevinde tutuldum, hürriyetim elimden gasp edildi." ifadelerini kullandı.

Açıklamaya şöyle devam edildi: "Elli yıl bilfiil TSK'da görev yapan ve Türk Ordusu'nun en üst makamına gelen, geçmişten bugüne kadar yaptıkları ve davranışları herkes tarafından net olan birisi olarak, TBMM'nin manevi şahsiyetini hedef alan bir konuşma veya davranışımız söz konusu olamaz.

26 Haziran 2009 günü TBMM'ye getirilen yasa değişikliklerinden birisi Anayasa'ya aykırıdır. Bu yasa değişikliği Anayasa Mahkemesi tarafından 21 Ocak 2010 da iptal edilmiştir. Burada üzerinde durulan noktalar; Anayasa'ya aykırı bu yasa değişikliğinin kimler tarafından hazırlandığının ve bu yasa değişikliklerinden kimlerin faydalandığının, neden-sonuç ilişkileri çerçevesinde değerlendirilmesi ve sorgulanmasıdır. Takdir, Yüce Türk Milletinindir.”

NE OLMUŞTU?

İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir soru üzerine, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeye dikkat çekmiş, "26 Haziran 2009'da bu kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. 'Araştırsınlar' diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ'nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbuğ’a "Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez" yanıtı vermişti.

Seçil Balık


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER