İBB Meclisi, darbecilerin adını taşıyan sokak isimlerini değiştirdi

İstanbul Ataşehir'de, 12 Eylül 1980 Askeri Darbe'nin önde gelen isimlerinin verildiği cadde ve sokak isimleri, İBB Meclisi'nde oybirliğiyle alınan kararla kaldırıldı.

İBB Meclisi, darbecilerin adını taşıyan sokak isimlerini değiştirdi

Ataşehir Belediyesi'nin ilçedeki 12 Eylül 1980 darbesinin komutanlarının adını ve soyadını değiştirmek için aldığı karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis'inde oybirliği ile kabul edildi.

Ataşehir Meclisi isim değişikliğini İBB Meclisi'ne taşıdı

Sözcü'de yer alan habere göre; Ataşehir Belediye Meclisi'nin yol ismi değişikliklerine ilişkin aldığı 11 Ocak 2019 tarihli kararı, gereğinin yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderildi. İlçe belediye meclisinin kararı, 17 Ekim tarihli İBB Meclis oturumunda gündeme alındı.

Oybirliğiyle kabul edildi

Harita Komisyonu Başkanvekili Kübranur Uslu, İstanbul'un bazı sokak ve caddelerinde hâlâ yaşayan 12 Eylül'ün acı hatıralarını silmek için Ataşehir Belediyesi'nden gelen bu talebi uygun bularak oybirliğiyle kabul ettiklerini söyledi.

Evren ve Kenan isimleri kaldırıldı

Karara göre 12 Eylül döneminin darbeci komutanlarının adını ve soyadını taşıyan sokak ve cadde isimleri değiştirildi.

Ataşehir İnönü Mahallesi'nde bulunan Celasun Caddesi'nin adı Yurtsever Caddesi oldu. Ulusu Caddesi'nin ismi 19 Mayıs Caddesi şeklinde değiştirildi. Evren Caddesi'ne Millet Caddesi, Tümer Sokağı'na Tabya Sokağı adı verildi. Fetih Mahallesi'ndeki Kenanpaşa Sokağı'nın adı Sancak sokağı olarak değiştirildi. Atatürk Mahallesi'ndeki Kenan Caddesi'nin adı ise 23 Nisan Caddesi oldu.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER