İBB bursu ne zaman yatacak? İBB genç üniversiteli bursu sonuçları öğren

İBB burs ne zaman yatacak? İBB, İstanbul'da okuyan dar gelirli öğrencilerin eğitim hayatına katkı sağlamak amacıyla 'Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı' projesini hayata geçirdi. Peki, İBB bursu ne zaman yatacak? Burs ne zaman verilecek? İBB bursuna nasıl başvurulur? Bu soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz...

İBB bursu ne zaman yatacak? İBB genç üniversiteli bursu sonuçları öğren

İstanbul'da okuyan 30 bin üniversite öğrencisine burs vereceğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), 18 Kasım-24 Kasım tarihlerinde açtığı burs başvurusuna 108 bin 528 öğrenci başvuru yaptı. Bursa alma hakkı kazanan öğrencilerin isimleri ilan edildi. 'Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı' projesinde koşulları taşıyan toplam 12 bin 334 öğrenci yardım almaya hak kazandı. Kriterleri tutmadığı için yardımdan faydalanamayan 2 bin 605 öğrenci yeniden değerlendirmeye tabi tutuldu. Kalan 15 bin kişi için 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında yeni başvurular alındı. Değerlendirme sürecinin son ayağı 3 Mart'ta sona ererken şimdi öğrenciler "İBB bursu ne zaman yatacak", "İBB bursu sonuçları", "burs ücretleri tarihi", "İBB bursu ne kadar" konularını merak ediyor. Detayları NEOHABER.net okurları için derledik... 

İBB BURSLARI NE ZAMAN YATACAK?

İhtiyaç sahipliği veya ailevi durum kriterlerine göre belirlenen 12 bin 334 üniversiteli eğitim yardımı almaya hak kazandı. Toplam 3 bin 200 TL olarak belirlenen yardımın ilk taksidi olan 1200 TL 2019 Aralık ayında, ikinci taksidi olan 1000 TL 2020 Şubat ayında ödendi. Bursun üçüncü taksidi ise 2020 Mayıs ayında 1000 TL olarak ödenecek. 

DAHA ÖNCE NELER YAŞANDI?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim öncesi vaatlerinden biri olan 'Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı' hayata geçti. 2019 yılında 18 Kasım-24 Kasım tarihlerinde alınan başvuruların sonuçları açıklandı. 'Asil' olarak listede yer alan öğrenciler, 9 Aralık 2019 Pazartesi-14 Aralık 2019 Cumartesi tarihleri arasında evraklarını teslim etti. Asil listede yer alan adaylardan evraklarını teslim etmeyenlerin yerine yedek adaylar çağrıldı.

Başvurusu olumlu olan 5 bin 254 kişi ise başvuru koşullarını karşılayamadığı için evrak kontrolü olumsuz sonuçlandı. Sonuçlara beyan uyumsuzluğu, not ortalaması, açık öğretim ve ön lisans öğrencisi olmak, son sınıfta olmak ve diğer kurumlardan burs almak gibi sebepler etkili oldu.

BURS ALMA KRİTERLERİ KOLAYLAŞTIRILDI

İBB Yönetimi, 30 bin öğrenci hedefine ulaşılması için yeni bir çalışma başlattı. Kriterleri tuttuğu halde ön lisans ve son sınıfta okuyan kişiler ile not ortalaması belirlenen sınırın altında kalan toplam 2 bin 605 kişinin yeniden değerlendirilmesine karar verildi. Çalışma kapsamında, eğitim yardımı kriterlerinde de iyileştirmeye gidildi. Buna göre; 4 üzerinden 2,5, 100 üzerinden 60 olan not ortalaması; 4 üzerinden 2, 100 üzerinden 53 olarak revize edildi. Başka bir kurumdan burs alamama şartı da başvuran kişilerin dezavantajlılık durumu gözetilerek kaldırıldı.

Yeni şartlarla 15 bin öğrenciye daha eğitim yardımı verilmesi için başvurular, 27 Ocak -6 Şubat tarihleri arasında gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden alındı. 7-9 Şubat arasında yapılan değerlendirmenin ardından 10 Şubat'ta eğitim yardımı almaya hak kazanan asil öğrenci listesi www.ibb.istanbul sitesi yayınlandı. Öğrenciler belgelerini 11-22 Şubat tarihleri arasında teslim etti.

BURS ÜCRETİ ARTACAK

İBB, 2020-2021 eğitim sezonu için daha çok öğrenciye, daha yüksek miktarda eğitim yardımı yapabilmek için hazırlıklara da şimdiden başlandı.

ÖDEMELER 3 TAKSİTTE YAPILIYOR

İBB tarafından yapılan açıklamada, 2020 yılında öğrencilere 3 bin 200 TL bursun ilk iki taksidinin 2019 Aralık'ta 1200 TL, 2020 Şubat'ta 1000 olarak ödendiği, üçüncü taksidin ise 2020 Mayıs'ta 1000 TL olarak yatacağı belirtildi.

İBB BURSUNA NASIL BAŞVURULUR?

18 Kasım Pazartesi günü gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden alınmaya başlanan başvurular 24 Kasım Pazar günü sona erdi.

'Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı'ndan faydalanmak için 25 yaşını aşmamış TC vatandaşı üniversite öğrencisinin; kendisinin ya da ailesinin İstanbul'da ikamet etmesi, devlet üniversitesinde okuması, vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burs kazanması, Kredi Yurtlar Kurumu'ndan ise burs almaması gerekiyor. Açık öğretimde okuyanlar, uzaktan eğitim görenler, üniversite son sınıfta olanlar, yüz kızartıcı bir eylem nedeniyle disiplin cezası alan veya hüküm giyenlerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacak. Eğitim yardımının gelecek yıl devamı için yıl sonu başarı notunun 100 üzerinden en az 60, 4 üzerinden 2,50 olması şartı da aranacak.

İMAMOĞLU: HER ALANDA YANINIZDA OLACAĞIZ

Projeyle ilgili açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gençlere; eğitim yaşamlarını kolaylaştırma adına maddi ve manevi her alanda yanında olma sözü verdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Üniversite öğrencisi genç yol arkadaşlarım... Size bir söz vermiştim. İBB olarak on binlerce İstanbullu üniversiteli gencimize eğitim yardımına başlıyoruz. Bildiğiniz gibi İstanbul’un öğrencileri Türkiye’nin en ucuz ulaşım kartlarına sahip. Öğrencilerimiz kentimizde çok sayıda indirimden yararlanıyor. İstanbul'u öğrenciler adına daha yaşanabilir bir kent yapmak için çabalıyoruz. 24 Kasım Pazar gününe kadar ekranda gördüğünüz adreslere müracaatlarınızı yapınız. Hepinize eğitim hayatınızda başarılar diliyorum."

EĞİTİM YARDIMI İÇİN İSTENİLECEK BELGELER

* Üniversite yerleştirme belgesi/ara sınıflar için öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
* Nüfus cüzdanı fotokopisi
* Sabıka kaydı/disiplin cezası almadığına dair belge
* Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi maaş bordrosu vb.)
* Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
* Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu
* Kendisi ve ailesi için ikametgah belgesi
* KYK’dan burs almadığına dair belge ve özel kurumdan burs almadığını beyan eden dilekçe
* Gelir Durumu Değerlendirme belgesinde yer verdiği beyanlarını belgelemek

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 19:21

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üniversiteli
Üniversiteli - 2 yıl Önce

Haberinizde Şubat ayı bursunun yattığını dile getirmişsiniz ancak Mart’ın ortasına gelmemize rağmen şubat ayı taksidi henüz yatırılmadı .Öğrencilerin çoğu madur bir şekilde acaba bugün bursum yattı mı diye sürekli kontrol etmekte.

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Ne yazık ki Şubat ayında yatırılacak olan burs, 13 Mart itibari ile yatırılmadı. En azından benim bursum henüz yatırılmadı. Ne zaman yatırılacak, yatırılmayacak mı bunu bilmeyi rica ediyorum Sayın başkanımız ve yetkililerden.

Ismail
Ismail - 2 yıl Önce

Öğrenci olarak şunları dile getirmek istiyorum lütfen resmi bir kurumdan açıklama yapılsın yatirilmayacaksada soylensin her gün yatirilmismi diye bakmaktan biktim el insaf

SIRADAKİ HABER