H&M çalışanları greve gidiyor

Ülkemizde şubeleri bulunan ünlü giyim markası H&M ile Koop-İş Sendikası'nın toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Sendika grev kararı aldı. İşverenin, büyük bölümü asgari ücretli olan işçilere yüzde 2 zam verdiğine dikkat çeken Sendika, teklif edilen zam ücretin kayda değer olmadığını bildirdi.

H&M çalışanları greve gidiyor

Koop-İş ile İsveçli giyim markası H&M arasında çeşitli tarihlerde yapılan 5 ayrı toplantıda, toplam 36 madde üzerinde önce uzlaşmaya varıldı.

H&M, Sendika'nın taleplerini kabul etmedi

Ancak H&M, sözleşmenin en önemli maddeleriyle ilgili sendikanın taleplerini kabul etmedi. Bu gelişme üzerine resmi arabulucu aşamasına geçildi. Ancak bu aşamada da anlaşma sağlanamayınca Koop-İş Sendikası, 4 Ekim'de greve gideceğini duyurdu.

Satışlar arttı fakat verilen zam tatmın etmedi

Koop-İş Sendikası, H&M Türkiye Müdürü'nün nisan ayında verdiği bir röportajda, Türkiye'nin 72 ülke arasında 4 yıl üst üste satış birincisi olduğunu, mağazalarda ve online satışta her yıl toplam yüzde 10 büyüme öngördüklerini, 7-8 senelik süreçte pazar paylarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söylediğine dikkat çekti.

Sendika: Teklifin konuşulacak bir yanı yok

Bu açıklamanın ardından H&M işvereninin birinci yıl için yüzde 2 oranında ücret artışı teklifi yaptığına işaret eden Koop-İş, "2 bin 600 çalışan sözleşme kapsamındadır. 2 bin 600 işçinin 2 bin 100'ünde baz ücretlerin asgari ücret olduğu düşünüldüğünde bu teklifin konuşulacak veya üzerinde düşünülecek bir tarafı olmadığı işverene bildirilmiştir" dedi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER