Güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otunun etkileri neler?

Güzel avrat otu, ıspanak zehirlenmeleriyle gündeme gelen otlar arasında yer alıyor. Güzel avrat otu, patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Atropin maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir. Peki güzel avrat otu nasıl anlaşılır?

Güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otunun etkileri neler?

Ispanak zehirlenmeleri sonrasında gündeme gelen güzel avrat otu; Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'nın yerlisidir ve Kuzey Amerika'nın bazı kısımlarında da bulunur hale gelmiştir. Yetiştiği alanlar çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir. Gerçek adı olan 'bella donna' İtalyanca'dan köken alır ve 'güzel kadın' anlamı gelmektedir. Atropin maddesini kadınlar bir zamanlar göz bebeklerini büyütmek için kullanmışlardır.

Güzel avrat otu nasıl anlaşılır?

Güzel avrat otu dallanmış, otsu ve çok yıllık bir bitkidir, çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur.

Güzel avrat oyunun meyvesi var mı?

Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tükeltilirler. Atropa belladonna var. lutea olarak isimlendirilen bir varyetesinin soluk sarı çiçekler ve meyveler bulunmaktadır.

Güzel avrat otu tohumu nasıl bulunur?

Atropa bella dona nadir olarak bahçelerde kullanılır yetiştirilmesi genellikle gösterişli yemişleri ve dikey geliştiği içindir. Dünyanın diğer bölgelerinde, el değmemiş topraklarda yetişen değeri olmayan türlerinin olduğu bilinmektedir. Küçük tohumların çimlenmesi, tohumun uykuda almasını sağlayabilen sert kabuğuyla da ilişkili olarak genellikle zordur.

Güzel avrat otu nasıl yetiştirilir?

Çimlenme değişen sıcaklık koşulları altından birkaç hafta alabilir fakat giberellik asidin kullanımıyla gelişim hızlandırılabilir. Fideler bir yerden bir yere taşınma sırasında çökerten gibi kök zararlarından dolayı steril toprağa gerek duymaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 20:59

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER