Fatih Altaylı: Geliyor, geliyor 'yerli otomobilimiz' geliyor

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, yerli otomobil ile ilgili yeni bilgilere ulaştığını bugün yazdığı yazısında kaleme aldı. Altaylı, yerli otomobile dair birçok yeni bilgi aktardı.

Fatih Altaylı: Geliyor, geliyor 'yerli otomobilimiz' geliyor

"Muhtemelen önümüzdeki aralık ayı sonunda bu otomobili kullanacağım"

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı yerli otomobile dair öğrendiklerini okuyucularıyla paylaştı. "Yerli otomobilin 2 boyutlu tasarımı yüzde yüz tamamlandı" diyen Altaylı, "Yani çizim aşaması bitti. Şu anda çamur modelleme aşamasında" dedi.

"Fabrika için yer belirlenmeye çalışılırken, bir yandan da fabrika tasarımı da yürüyor. Yerli otomobil akıllı bir otomobil olacak ve akıllı bir fabrikada üretilecek" diyen Altaylı'nın "Yerli otomobilden sızdırdığım ilk bilgiler" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Üç farklı konsept üzerinde çalışılmış.
Sonunda C segmentinde bir SUV üretimi ile başlanmasına karar kılınmış.
Çünkü sedan pazarının önümüzdeki 7 yıl içinde 1 maksimum puan kadar büyüyeceği, buna karşılık SUV pazarının en az 8 oranında büyüyeceği öngörülmüş.
Zaten tüm sektörün tahminleri de bu yönde.

Menzili şimdilik 500 km

Yani anlayacağınız ilk yerli ve elektrikli otomobilimiz bir “Küçük SUV” olacak.
İlk yerli SUV’un maksimum menzilinin 500 km olması planlandı.
Tamamen elektrikli ve tüm altyapısı ona göre sıfırdan oluşturuldu. Sıfırdan planlanmış şase üzerine, tüm tasarımlar yerli ve milli olarak yapılıyor, parçalara ve tasarımlara patent alınma aşamasına gelinmiş bile.
Yani hem fikri hem endüstriyel mülkiyeti yerli olacak. Patent aşaması biraz meşakkatli ve yavaş ilerleyen bir süreç.
Yerli SUV pazara çıktığı dönemde uluslararası rekabete uygun, otonom sürüşe büyük ölçüde hazır olacak. Yani 10 yıl içinde olur olmaz ama dünya çapında pazar ne kadar otonomsa bu otomobil de o kadar olacak.

Çamurdan yapılıyor

Şu anda yerli SUV’un 2 boyutlu tasarımı yüzde yüz tamamlandı.
Yani çizim aşaması bitti.
Şu anda çamur modelleme aşamasında. O da epey ilerlemiş. Dış mekan kadar iç mekanın da stil çizgileri oluşmuş vaziyette. İç mekan detaylandırma çalışmaları sürüyor.
Marka ise ya belli değil ya da çok iyi saklanan bir sır çünkü öğrenemedim.
Markayı da muhtemeldir ki, önümüzdeki Aralık ayının sonunda 2020 yılı başında öğreneceğiz çünkü yerli SUV o zaman görücüye çıkacak.
İlk araç sadece bir mokap değil aynı zamanda yürüyen bir araç olarak tüketiciye tanıtılacak.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER