Facebook, Türkiye'yi eleştiren taraflı hesapları askıya aldı

Facebook, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan, Türkiye'yi de eleştiren hesapları, sayfa ve grupları kapattığını duyurdu.

Facebook, Türkiye'yi eleştiren taraflı hesapları askıya aldı

Popüler sosyal medya uygulaması Facebook'ta, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan yüzlerce hesap, sayfa ve grup kapatıldı. Facebook, bu hesapların gerçek kişilere ait olmadığını ve üç farklı operasyon için kullanıldığını belirtti.

Buna göre, koordine hareketlerden birisi Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır’ı desteklenirken, Türkiye, Katar, Yemen ve İran'da ayrılıkçı hareket eleştirisi yapıldı.

Türkiye'yi hedef alan örgüt, pazarlama şirketleriyle çalışıyor

Türkiye’yi hedef alan üçüncü örgütün Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Nijerya’daki pazarlama şirketleriyle çalıştığı belirtilirken, Facebook yetkilisi David Agranovich tarafından yapılan açıklamada, askıya alınan hesapların yerel medya ve savunuculuk faaliyetleri için kullanıldığı dile getirildi. 

Konuyla ilişkin olarak Orta Doğu ve Afrika’da, Türkiye'yi hedef alan örgüt gibi diğer iki örgütün de sahte hesaplardan oluşan sayfaları kapatıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 16:27

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER