Esad'dan ilginç iddia: İngiliz istihbaratçıyı Türkler öldürdü

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da ölü bulunan eski İngiliz istihbarat subayı Le Mesurier ile ilgili açıklamada bulunan Suriye Devlet Başkanı Esad, eski istihbaratçının IŞİD lideri El Bağdadi gibi önemli sırlar bildiği için Batılı ülkelerin talebiyle Türk istihbaratı tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Esad'dan ilginç iddia: İngiliz istihbaratçıyı Türkler öldürdü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Beyaz Miğferler'in kurucusu eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier'in İstanbul'daki sır ölümüne ilişkin ilginç açıklamalarda bulundu. Esad, Le Mesurier'in IŞİD lideri El Bağdadi gibi önemli sırlar bildiği için öldürüldüğünü öne sürdü.

"Bu ölüm Batılı ülkelerin işi"

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, Sputnik ve Rossiya 24'e demeç veren Esad, Beyaz Miğferler'in kurucusu Le Mesurier'in İstanbul'da öldürülmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Esad, "Bu elbette istihbarat servislerinin işi. Ama hangi istihbarat servislerinin? Genel olarak Batılı istihbarat servisleri, Türk istihbaratı veya diğer bölge ülkelerinin istihbarat servisleri, egemen ülkelerin servisleri değil, CIA'in birimleridir. Bu birimler, tek bir sahibe bağlı olarak, birbirleriyle koordinasyon içinde çalışıyor" diye konuştu.

"Yabancı istihbaratlar istesi, Türkler yaptı"

Esad, bu nedenle Türk istihbaratının bu işi yabancı istihbarat servislerinin talimatı üzerine gerçekleştirmiş olmasının muhtemel olduğunu savundu. Esad, Le Mesurier'in ölümünü IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi, ABD'li milyarder Jeffrey Epstein ve El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölümüyle ilişkilendirdi. Esad, "Bu gelişme hakkında ayrıca konuşmak yerine bunu benzer olaylarla birlikte ele alalım. Epstein'in cezaevinde intihar ettiği söylendiği ancak o, İngiliz ve Amerikan yönetimlerindeki ve belki de başka ülkelerdeki önemli kişilerle ilgili çok önemli sırları bildiği için öldürüldü" ifadelerini kullandı.

"Bunlar çok ciddi varsayımlar"

Esad sözlerini şöyle sürdürdü: "El Bağdadi ve Bin Ladin neden öldürüldü? Hayatta kalsalardı, bazı durumlara ilişkin gerçekleri söyleyebilirlerdi. Belki de Beyaz Miğferler’in kurucusu anıları ve hayatı hakkında bir kitap üzerinde azimli bir şekilde çalışıyordu ve bu kabul edilemez bulundu. Bunlar varsayımlar ancak çok ciddi varsayımlar. Zira diğer görüşler şu anda benim için ikna edici değil.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER