Erzurum Kalesi'ni turistin üzerine kilitlediler

Tarihi kaleyi gezen İspanyol turist, görevlilerin kaleyi tabelalarda yazan 17.00'den önce kapatmaları üzerine mahsur kaldı. Ziyaret saatinin sona erdiğini belirten Türkçe anonsu anlamadığını belirten turist, kilitli kale kapısının önündeki öğrencilere sesini duyurarak özgürlüğüne kavuştu.

Erzurum Kalesi'ni turistin üzerine kilitlediler

Erzurum'a gelen İspanyol turist Daniel Mera, gezmek için gittiği kalede mahsur kaldı. Fotoğraf çekmek için kale kapısının önüne gelen lise öğrencileri tarafından fark edilen Mera, yaklaşık 30 dakika sonra dışarı çıkarıldı.

Mahsur kalan turisti öğrenciler fark etti

Merkez Yakutiye ilçesindeki tarihi eserlerin bulunduğu alanı gezen Daniel Mera, son olarak 16.45'te kaleye girdi. Görevlilerin Türkçe yaptığı anonsu anlamayıp, geziye devam eden Mera, çıkmak istediğinde kale kapısının kilitli olduğunu gördü. Bağırarak yardım isteyen turisti, fotoğraf çekilmek için kalenin önüne gelen liseli öğrenciler fark etti. Öğrenciler, durumu polise bildirdi.

Görevliler kaleyi erken kapatmış

Olay yerine gelen polisler, kale görevlisine ulaşıp kapıyı açtırdı. Kale kapısının aralığından yaşadıklarını gazetecilere anlatan Mera, "Kalenin saat 17.00'de kapandığını biliyordum. Ama görevli erken kapattığı için burada mahsur kaldım. Kapıdan baktığımda birileri fotoğraf çekiliyordu. Onlara seslendim ve yardım istedim" diye konuştu.

Turistten özür dilediler

İlçe Müze Müdürlüğü'ne bilgi verilmesi üzerine yaklaşık 30 dakika sonra kaleye gelen görevli kapıyı açarak Daniel Mera, dışarı çıkarıldı. Kale görevlisi Daniel Mera'ya anons yaptığını belirterek hatasının olmadığını yine de kendisinden özür dilediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 20:57

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER