Erdoğan: Teröristleri NATO'ya aldınız da haberim mi yok?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devam eden Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

Erdoğan: Teröristleri NATO'ya aldınız da haberim mi yok?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı:

TSK kara ve hava unsurlarıyla başarılı bir şekilde operasyonu yürütüyor. Suriye milli ordusu da gerçekten kahramanca mücadele ile terör örgütünün temizlenmesinde büyük başarılar gösteriyor. Terör örgütü ABD tarafından 30 bin kamyonluk mühimmat ile teçhiz edilmiş olmasına rağmen ciddi bir direniş gösteremiyor. Dört köy kontrol altına alınmıştır. Diğer yandan da 17 köy kontrol altına alınmış şehir merkezi iki taraftan kuşatılmıştır. Suriye Milli Ordusu , Özgür Suriye ordusu ad değiştirdi. Biz belli bir bölgeyi kontrol altına almayı değil, kardeşlerimizi en az riske atarak yapmak istiyoruz. Teröristlerin karşımızda dayanamayacağını zaten biliyoruz. Amacımız en az acıyla bu süreci tamamlamaktır.

"Masumların kanı üzerinden propaganda yapıyorlar"

Sivil vatandaşlarımızı hedef alıyorlar. Şu ana kadar 652 havan ve roket saldırısı olmuştur. Teröristler henüz operasyon başlatılmayan yerleri seçiyorlar. Amaçları Türkiye'nin karşılık vermesi haklinde sivil kayıplar çıkmasını sağlamaktır. Kiliseyi vurdu diyecekler ama bu fırsatı onlara vermek istemiyoruz. Masumların kanları üzerinden propaganda yapıyorlar Gerekirse 100 tane sivilin arkasındaki teröristi tespit edip tereyağından kıl çeker gibi onu alacak bilgiye sahibiz. 27 askerimiz ile 57 Milli Suriye Ordusu mensubu yaralandı. Etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 490 oldu. Bunların 440'ı öldürüldü, 26'sı yaralandı, 24 adedi de teslim alındı. Şu ana kadar kontrol altına alınan alan büyüklüğü 109 kilometrekaredir. Sosyal medyada Barış Pınarı Harekâtı konusunda ülkemiz aleyhinde faaliyet yürüten 109 kişi hakkında gözaltına alındı, 589 kişiye de idari işlem yapılmıştır.

"Kuyumcu hassasiyetiyle çalışıyoruz"

Biz kuyumcu hassasiyetiyle çalışıyor, tek bir masumun burnunun bile kanamaması için çaba gösteriyoruz. hele hele operasyonumuzun Kürtleri hedef alması gibi bir durum söz konusu değildir. Biz Suriye'nin kuzeyinde bir terör devletinin kurulmasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bunun altındaki gizliliği de sizler de çok iyi biliyorsunuz. Bu terör örgütünden ne kastedildiğini. Son olarak Suriye'deki varlığımızın sebebi Suriye sınırlarımızın güvenliğiyle sınırlıdır. Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yok ama topraklarımıza göz dikenlere de acıma lüksümüz yok.

"Biz sizinle NATO'da müttefik miyiz, değil miyiz?"

Harekât başladıktan sora kimin nerede durduğunu görme imkanı elde ettik. Bu operasyonu işgal olarak tanımlayacak kadar şuurunu kaybetmişler çıktı. Operasyonumuzun ardından ülkemizi ekonomik yaptırımlarla tehdit edenlere rastlıyoruz. Türkiye'yi bu tür tehditlerle yolundan döndürebileceklerini sananlar çok yanıldılar. İşte dün Alman Parlamentosunda dışişleri bakanı bir konuşma yapıyor, Türkiye'ye silah satışını durduracağız diyor. Az önce ben Merkel'e de söyledim; dedim bak hükümetinizde dışişleri bakanınız bu ifadeyi kullanıyor. Bunu neyle izah edeceksiniz? Biz sizinle NATO'da müttefik miyiz, değil miyiz? Yoksa terör örgütünü NATO'ya aldınız da benim mi haberim yok' dedim. Siz bizden yana mısınız, terör örgütünden yana mısınız? Bir taraftan oturup terörle mücadeleyi konuşuyoruz, öbür taraftan terör örgütünün yanında yer alıyorsunuz. Amerika kalkıyor 30 bin TIR silah gönderiyor.

"Terörün ülkemize maliyeti yüzlerce milyar dolarla ifade ediliyor"

Bu mesele Türkiye için bir beka meselesidir. Binlerce vatandaşımızı terör saldırılarında kaybettik. Terörün ülkemize maliyeti yüzlerce milyar dolarla ifade ediliyor. Türkiye 35 yıldır gördüğü zararı milli gelirine eklemiş olsaydı şu anda bulunduğu yerin iki-üç kat ilerisinde yer alırdık. Türkiye'nin meşru sebeplerini dinlemek bile istemeyenlerin terör örgütünün her söylediğini peşinen doğru kabul etmesinin takdirini ben milletimize bırakıyoruz. Biz bir yandan doğruları yapmaya, anlatmaya devam edeceğiz. Kararlılığımızın karşısında bunların hiçbir önemi yoktur. Böyle bir ortamda dünya kamuoyunu aydınlatalım istiyoruz. Türkiye'deki uluslararası kamu temsilcileriyle haftaiçi Ankara'da bir toplantı yapacağız. Hisar projelerimizde dün itibariyle önemli bir aşamayı geride bıraktık. Tamamen milli ve yerli olarak geliştirdik. Hisar'ı bizim kaynaklarımız, çalışanlarımız velasır bizim milletimiz yaptı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 15:21

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER