Emniyet mahkemeyle ters düştü: Bekçiler kimlik sorabilir

Mahkemenin, bekçilerin kimlik soramayacağı ve üst araması yapamayacağına hükmetmesinin ardından jet hızıyla bir açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçilerin şüpheli gördükleri şahıslara kimlik sorabileceğini belirterek mahkeme kararının sadece bir olaya mahsus olduğu ifade edildi.

Emniyet mahkemeyle ters düştü: Bekçiler kimlik sorabilir

Emniyet Genel Müdürlüğü, bazı haberlere yansıyan İzmir'de 9 Mayıs 2018'deki olay ve 35. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar üzerine bir açıklama yayınladı.

"Gerek görürse bekçi kimlik sorabilir"

Yapılan yazılı açıklamada, kararın sadece tek olayla ilgili olduğu belirtilerek, "Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği'nin 16. maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur" denildi.

"Mahkeme kararı sadece bir olayı mahsustur"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, 'Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak' şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

"Bekçiler şüpheli şahısları takip edebilir"

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliği'nin 16. maddesindeki "Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar" hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur.

Ne olmuştu?

İzmir Bornova'da iki genç ve mahalle bekçileri arasında yaşanan arbede ve küfürleşmenin yargıya taşınmasının ardından mahkeme, iki gence kimlik kontrolü yapmak isteyen bekçileri haksız buldu. Kararda, "Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir. Görevi vatandaşın huzurunu sağlamak olan görevlinin, makamını vatandaşın huzurunu bozmak için kullandığı belirlenmiştir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 21:36

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER