Elektronik sigara yasaklanıyor

Tütün ürünlerinin tüketimi konusunda yeni yasal düzenlemeler yapacaklarını belirten Sağlık Bakanı Koca, elektronik sigaranın ülkemize getirilmesinin yasaklanacağını söyledi. Mekanlarda sigara içilen açık alan-kapalı alan tanımının yeniden düzenleneceğini kaydeden Bakan Koca, gönüllü fahri sigara denetçiliği sisteminin getirileceğini açıkladı.

Elektronik sigara yasaklanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni yasama yılına başladı. TBMM'de günboyu düzenlenen etkinliklerin ardından 27. dönem 3. yasama yılı açılışı dolayısıyla tören salonunda resepsiyon verildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kapalı alan-açık alan yeniden tanımlanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resepsiyonda sigarayla ilgili yeni bir çalışma olduğunu belirterek, "Kapalı alan tanımını şekillendiriyoruz. En iyi alanların sigara içenlere ayrıldığını, sigara içmeyenlere daha geride alanların verildiğini biliyoruz. İstismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor. Yarı açık ve kapalı alan istismar ediliyor. Yarı açılır-kapanır sistemi de kapalı tanımlayan ama açık alanı da nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak.

Fahri sigara denetçiliği getiriliyor

Ayrıca vatandaşın da katılımını sağlamak üzere, fahri sigara denetçiliğini getiriyoruz. Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalışıyoruz. Cezalar dahil olmak üzere detaylı çalışıyoruz. Nargilede de bir tütün ürünü aynı kapsamda ele alıyoruz.

Elektronik sigara için yasal düzenleme

Elektronik sigara, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Meclise gelecek. Kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme, ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak. Elektronik sigaranın yasaklanması gibi" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 20:35

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER