Earthquake deprem üssü 'Van' dedi

Van'da yıkıma sebep olan İran depreminde son açıklamalara göre 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralılardan da 9'unun durumu kritik. Artçılarla bölge sallanıyor.

Sabah 08.52'de Türkiye-İran sınırında 5 km derinlikte 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Depram Van'ın Başkale ilçesinde yıkıma sebep oldu. Kerpiç evlerin yıkılması sonucu 4'ü çocuk 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralı sayısının 37 olduğu ve hastanelere ulaştırılarak tedavi altına alındıkları duyuruldu.

5.8'i takip eden büyüklükleri 2.4 ile 4.5 arasında değişen çok sayıda artçı deprem meydana geldi. Bölgeye AFAD ekipleri sevk edilirken, hasarlı yapılara girilmemesi konusunda uyarılar yapıldı. AFAD’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İran'ın Hoy şehri yakınlarında Türkiye sınırına yakın bir bölgede saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem, ülkemiz sınırına yakın olması sebebiyle Van ili, Başkale ve Saray ilçelerinde de hissedilmiştir. AFAD’dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Van il AFAD lojistik depodan ilk etapta 144 adet aile tipi çadır olay bölgesine gönderilmiştir. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızın dikkatine; afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, İran’ın Hoy kentinde meydana gelen depremin en çok hasara yol açtığı Özpınar Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Özpınar Mahallesi'nde incelemelerde bulunan Vali Bilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah İran’ın Hoy kentinde meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremin Van’da ciddi anlamda hissedildiğini ifade ederek, “Deprem ilimizde can kaybına neden oldu. Bizde AFAD, jandarma ve çevre şehircilik müdürlerimizle ile birlikte köylerimizi gezdikten sonra en çok kayıpların olduğu Özpınar Mahallemize indik. An itibariyle enkaz altında kimse bulunmamaktadır."

Sağlık Bakanı Koca ise yaptığı son açıklamada 9 kişinin hayatını kaybettiğini, 37 yaralıdan 9'unun durumunun kritik olduğunu bildirdi.

Yukarıdaki açıklamada da görüldüğü gibi depremin büyüklüğünü AFAD 5.9 diye açıklarken, Kandilli Rasathanesi 5.8 olarak paylaştı. Öte yandan Earthquake depremi 5.8 büyüklüğünde diye belirtirken yer olarak 'Türkiye-İran Sınır Bölgesi/ Van,Turkey' şeklinde yaptı.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 15:00

Gülseren Bozkuş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER