Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı tutuklandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, örgüt üyesi olduğu ve örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Mızraklı, geçtiğimiz haftalarda göreven alınarak yerine kayyım atanmıştı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı tutuklandı

Gözaltına alınıp görevden alınarak yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Ayaz ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mızraklı, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı

Yoğun güvenlik önlemleri altında jandarma tarafından adliyeye getirilen Mızraklı ve Ayaz, savcılık ifadesi ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti. Mızraklı, örgüt üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmakla suçlanıyor.

Erciş Belediye Başkanı da tutuklandı

Mızraklı ile birlikte gözaltına alınan ve bu sabah İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Kayapınar Belediye Eş Başkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer de adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Mızraklı ve Ayaz tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Van'ın Erciş HDP Eş Belediye Başkanı Yıldız Çetin de bugün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Ne olmuştu?

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında 2017'de 1 ay tutuklu kalan Mızraklı  Mızraklı hakkında, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek suçlarından bir dava ve 8 soruşturma açıldı.       

31 Mart yerel seçimlerinde HDP'den aday olan Mızraklı yüzde 62,93 ile 490 bin 507 oy alarak büyükşehir belediye başkanı oldu.

İçişleri Bakanlığı, 19 Ağustos'ta, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın görevden alındıklarını açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi'ne Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak atandı.

Açıklamada Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında dokuz soruşturma, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında altı soruşturma, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında ise yedi soruşturma olduğu belirtildi. Görevden almalar bu gerekçeye dayandırıldı. 

Kayyım atanan HDP'li belediyeler şöyle:

Van Büyükşehir Belediyesi
Van / Erciş
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Diyarbakır / Kayapınar
Diyarbakır / Kocaköy
Diyarbakır / Bismil
Diyarbakır / Kulp
Mardin Büyükşehir Belediyesi
Mardin / Nusaybin
Hakkâri Belediyesi
Hakkâri / Yüksekova
Erzurum / Karayazı

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER