Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya Barış Pınarı Harekatı tepkisi

Barış Pınarı Harekatı'nı kınama kararı alan Fransız Parlamentosu'na Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Yapılan açıklamada, Fransa Büyükelçisi'nin Bakanlığa çağırılarak rahatsızlığın iletildiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya Barış Pınarı Harekatı tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, "Fransa Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı, kabul edilen karardan duyulan rahatsızlık iletildi" açıklamasında bulundu.

"Tepikimiz, Büyükelçiye iletilmiştir"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries'in Bakanlığa çağrıldığı belirtilerek, "Fransız Parlamentosu'nun Barış Pınarı Harekatı konusunda kabul ettiği karara karşı tepkimiz bakanlığımıza çağrılan Fransa Büyükelçisine de iletilmiştir. Fransız Senatosunun ve Ulusal Meclisinin, Barış Pınarı Harekatı hakkında kabul ettiği kararları şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Fransa'nın Suriye topraklarında bir terör devleti kurmaya çalıştığı ve uğradığı hayal kırıklığı sonucu bu kararı aldığı gayet iyi anlaşılmaktadır" denildi.

"Müdafaa hakkımız meşrudur"

Açıklamanın geri kalan kısmı şöyle:

Evvelce her vesileyle ifade edildiği üzere, Barış Pınarı Harekatı, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyi'nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmüştür. Harekatın meşruiyeti, ABD ve Rusya ile yaptığımız son anlaşmalarla da tescil edilmiştir.

"Fransız Parlamentosu'nun kararı gerçeklerden uzak"

Bugüne kadar defaatle uluslararası kamuoyuna ve en üst düzeyde yabancı resmi muhataplarımıza yaptığımız açıklamalarla, parlamentodaki karar süreçlerinde parlamento üyeleri ve hükümet yetkilileri tarafından dile getirilen iddiaların tamamı evvelce tarafımızca yalanlanmış veya gerekli izahat getirilmiştir. Tarafımızdan yapılan tüm girişim ve açıklamalara rağmen Fransız Parlamentosu'nun gerçeklerle bağdaşmayan kararları kabul etmesi, ancak Türkiye'ye karşı ön yargılı ve sağduyudan yoksun tutumuyla ve Fransa'nın Suriye konusunda içinde bulunduğu çaresizlikle izah edilebilir.

"Türkiye DEAŞ'a karşı mücadele etmektedir"

Suriye sahasındaki DEAŞ mensubu vatandaşlarının sorumluluğunu almakta dahi ikircikli hareket eden bir devletin, DEAŞ'a karşı sahada göğüs göğüse mücadele etmiş, şehit vermiş ve sürekli operasyon düzenleyen Türkiye'ye ithamda bulunmaya hiçbir hakkı yoktur.

Ne olmuştu?

Fransız Parlamentosu'nda Barış Pınarı Harekatı aleyhinde çarşamba günü oylanan karar tasarısı oy birliği ile kabul edilmiş ve Türkiye'nin askeri harekatı kınanmıştı. Ulusal meclis kararında tüm saldırıların derhal durdurulmasını talep edilirken metinde ayrıca Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) ve onun "DEAŞ ile mücadele eden tüm Kürt ve Arap unsurlarına Fransa'nın sarsılmaz desteği" ifade edildi.

Hükümete 'önlem al' çağrısı

Metinde Fransız hükümetine de Kürt ve Arap dost ve müttefiklerini destekleme, sivil nüfusu koruma, istikrarı sağlama ve Suriye'nin kuzeyindeki güvenlik kaosunu önleme adına her türlü önlemi alması konusunda çağrı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 22:21

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER