Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektupları Trump'a geri verdim

ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Trump'ın kendisine 9 Ekim'de gönderdiği mektupları geri takdim ettiğini söyledi. Gazetecilerle yapılan soru-cevap kısmında Trump'ın, Sabah yazarı Hilal Kaplan'ın kendisine sorduğu sorunun ardından "Gazeteci olduğuna emin misin?" diye sorması basın toplantısına damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektupları Trump'a geri verdim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, gerçekleştirdikleri zirvenin ardından Washington'da bulunan Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi.

"Ferhat Abdi Şahin'in karşılanması bizi üzdü"

Erdoğan, Donald Trump'ın kendisine 9 Ekim'de gönderdiği mektupları ABD Başkanı'na geri verdiğini söylerken, "Ferhat Abdi Şahin denen teröristin Amerika gibi bir ülkenin başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım. Apo'nun manevi oğlum dediği birisidir. Böyle birinin stratejik ortağımız tarafından böyle karşılanması bizi üzmüştür" dedi.

"S-400 ve F-35 sorunu diyalogla aşılabilir"

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizine değinen Trump, Türkiye'nin Rus hava savunma sistemlerini almasının ABD için ciddi sorunlar çıkardığını ifade ederek, uzmanların bu konuda görüşme yapmaya devam edeceğini söyledi. Erdoğan da, "S-400 ve F-35 sistemi konusunda yaşadığımız sıkıntıları ancak diyalog yoluyla aşabiliriz" ifadelerini kullandı.

Trump'a azil soruları yöneltildi

İki liderin gazetecilerden soru aldığı sırada, Trump'a azil soruşturmasıyla ilgili sorular sorulması dikkat çekti. ABD lideri, azil soruşturmasını genelde yaptığı gibi 'cadı avı' olarak nitelendirirken soruşturma kapsamında yapılan duruşmanın bir dakikasını bile izlemediğini söyledi ve "Sayın Cumhurbaşkanı'yla görüştüm, bence çok daha önemli bir konu" dedi.

Trump'tan Hilal Kaplan'a: Gazeteci olduğundan emin misin?

Basın toplantısına Trump'ın, Erdoğan muhabirlerden soru alırken, "Sadece dostane gazeteciler soru sorsun" demesi de dikkat çekti. Bu ifadelerin ardından Erdoğan, Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan'a söz verdi. Kaplan'ın sorusunun ardından Trump'ın, "Gazeteci olduğuna emin misin? Türkiye Hükümeti'ne çalışıyor olmayasın?" diye sorması basın toplantısına damga vurdu. Kaplan, Trump'ın sorusuna "Peki" deyip gülerek geçiştirdi.

İşte o anlar:

HİLAL KAPLAN BASIN TOPLANTISI SONRASI A HABER'E KONUŞTU: SKANDAL BİR ŞEY

Donald Trump'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

-Çok harika, çok verimli bir toplantı geçirdik.

-Sözlerime başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Serkan Gölge'yi bıraktığı için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kendisi tutukluydu, onun bırakılmış olması çok güzel bir jestti. Çok uzak olmayan bir gelecekte buraya geliyor olacak. Bu ABD için ve aynı zamanda Türkiye için çok önemli bir haber.

-Türkiye önemli bir NATO müttefiği, ekonomik ilişkilerimizin de çok önemi var ve büyümeye devam edecek.

-Erdoğan ve ben samimi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik.

-Suriye'deki durum, geçen ay Pence ve Pompeo'yu göndermiştim, görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmeler çok başarılı oldu, ABD ve Türkiye bir arada büyük bir şeyi başardılar. Yüz yıllardır devam eden karmaşık durumun geliştirilmesi için büyük aşama kaydettiler.

-Cumhurbaşkanı'na daha refah ve barış dolu bir Orta Doğu inşa etmek konusundaki çabaları için teşekkür ediyorum.

-Türkiye üzerine düşeni yapmaya devam edecek, ben Cumhurbaşkanı'nı çok destekliyorum. Ateşkes sürüyor, bunun başarılı olmasını isteyen çok kişi var.

-Türkiye, ABD'den sonra NATO içindeki en büyük ikinci ordu. Türkiye, 28 ülke içinde yükümlülüklerini yerine getiren bir ülke, Afganistan'daki operasyonlara destek verdi.

-Yakın zamanda Bağdadi öldürüldü, Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu, bunu takdirle karşılıyoruz. Erdoğan'a ve Türk halkına destekleri için müteşekkiriz.

-Milyarlarca dolar değerinde satış söz konusu. Türkiye'de birçok Amerika savunma programına parçalar üretiyorlar.

-Türkiye'nin S-400 alımı bizim için çok ciddi zorluklar çıkarıyor, Bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız, umarım bunu çözmeyi başaracağız. Bakanlar görüşmeler yapmaya devam edecekler.

-Ticaret anlaşması için de görüştük, ciddi ilerlemeler yaptığımızı düşünüyorum. Ticaretimiz kat kat artabilir, yaklaşık 100 milyar dolar düzeyine getirmek istiyoruz. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticareti artırmak.

-Türkiye'nin de pazarını ABD'ye açmasını istiyoruz, bunu yapıyorlar zaten ciddi oranda.

-Sayın Cumhurbaşkanı geçtiğimiz haftalarda gördüğünüz gibi ABD-Türkiye ittifakı çok güçlü olabilir.

-Siz ve heyetinizle tanışmayı dört gözle bekliyorum. Türkiye halkı için çok iyi iş yapıyorsunuz. Bizim hem kişisel olarak hem de Türkiye ile çok olumlu, dostane ilişkilerimiz var. Bunları ilerletmek ve daha dostane ilişkilere dönüştürmek istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

-Kapsamlı ve samimi görüşmeler kaydettik.

-Köklü müttefiklik bağımıza uygun şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.

-Milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik.

-Özellikle Bağdadi'nin ölümünden sonraki süreçte de bizler gerek cezaevlerinden kaçmaya çalışan gerek ülkemizde yaklaşık 2 bin 200 civarında DEAŞ'lı tutuklu ya da mahkumdur.

-Türkiye, terörle mücadelede yeni ve önemli bir adım atmıştır.

-Harekatımız YPG, PKK'nın Suriye'deki ayrılıkçı tavrına önemli bir darbe vurmuştur.

-Son 24 saat içinde terör örgütü tarafından tam 19 taciz ve saldırı gerçekleştirildi.

-Biz Suriye'deki soruna kalıcı bir çözüm bulmak için ABD'yle mutabakatımızı sürdürüyoruz.

-Temsilciler Meclisi'nde 29 Ekim'de alınan kararların bu amaca hizmet ettiğini, Türk milletini incittiğini Sayın Başkan'la paylaştım.

-Türkiye diyalogdan ve özgür tartışma imkanından yanadır. Ermeni tarafına ortak komisyon teklifimiz hala geçerlidir. Biz arşivlerimizi açmış durumdayız. Gelip bunları gezip görebilirler.

-ABD ve Türkiye DEAŞ'ı tamamen bitirmek ve Suriye'ye istikrar getirmek için birlikte çalışabilir.

-Bunun için ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiği Türkiye'dir, öyle de olmalıdır.

-Yabancı terörist savaşçıların kaynak ülkelerce alınması büyük önem arz ediyor.

-Avrupa'dakiler başta olmak üzere ülkeleri geri kabule ikna etmek konusunda Sayın Başkan'la fikir birliği içindeyiz.

-Hali hazırda 3 milyon 650 bini Suriyeli olmak üzere, bunun yanında 350 bini de Kürtlerden oluşan 4 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz.

-Bütçemizden 40 milyar doları aşan harcama yaptık, Avrupa ise sözlere rağmen 3 milyon Avro gibi bir desteği STK'larımıza sağladı.

-2015 G20 Antalya Zirvesi'nde yaptığım güvenli bölge çağrısı zamanında dikkate alınmadığı için milyonlarca masum hayatını kaybetti.

-Sayın Başkan'ın güvenli bölge talebine katılıyorum ve çok çok önemli olduğuna inanıyorum.

-Hazırladığımız ve Trump'la paylaştığımız plan projeyi BM ve uluslararası toplumun desteğiyle hayata geçirirsek geri dönenlerin sayısı artacaktır. Hedefimiz ilk güvenli bölgeye 1 milyon insan yerleştirilmesi. Rakka ve Deyrzor'a da 1 milyon yerleştirilmesi halinde bu rakam 2 milyona ulaşır.

-FETÖ'nin ABD'Deki mevcudiyetinin sona erdirilmesi yönündeki talebimizi ve beklentimizi bir kez daha vurguluyoruz.

-Siyasi meseleler ile ticari konuların birbirine karıştırılmaması gerektiğine inanıyoruz.

-Savunma sanayi alanındaki köklü ilişkilerimiz konusu da gündemimizdeydi. S-400 sistemi ve F-35 programı başta olmak üzere sınamaların üzerinden ancak diyalogla gelebiliriz.

-Sayın Başkan'a şayet istenen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot alabileceğimizi tekrar söyledim, söylüyorum.

-Görüşmelerin hayırlı sonuçlar doğurmasını özellikle temenni ediyorum.

"Orta Doğu'da ciddi ilerleme kaydettik"

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından tekrar söz alan Trump, "Bazı senatörlerle görüştüm. 5 tanesi katıldı, başka katılmak isteyenler de oldu" dedi. ABD Başkanı, toplantıya katılan Lindsey Graham, Jim Risch, Ted Cruz, Joni Ernst, Rick Scott hakkında, "Bunlar Ortadoğu'da barış olmasını isteyen arkadaşlarımız, sıcak tartışmalar ve görüşmeler için teşekkür ederim" diye konuştu ve ekledi, "Yüzlerce yıldır devam eden sorunlar var ama Orta Doğu'da ciddi bir ilerleme elde etmeyi başardık."

"Erdoğan ile görüşmemiz daha önemli"

Bir gazetecinin Trump-Erdoğan zirvesi sırasında yapılan azil soruşturması duruşması hakkında soruya yanıt veren ABD Başkanı, "Cadı avını mı kastediyorsunuz? Bir dakikasını bile izlemedim. Sayın Cumhurbaşkanı'yla görüştüm, bence çok daha önemli bir konu" dedi. 

"Suriyeli mülteciler Avrupa'ya zora sokar"

Trump, Türkiye'nin sığınmacı krizindeki rolü hakkında da, "Türkiye bunun mali yükünü çok daha fazla çekti. 40 milyar dolardan fazla harcama yapmak zorunda kaldılar, çok yüksek miktarda harcama yapıldı. Avrupa şu ana kadar 3 milyar euro katkıda bulundu. Bu insanlar bırakılarak Avrupa içinden geçerek ilerlerler, bu da Avrupa için çok zor bir durum olur" ifadelerini kullandı. 

"Ülkeler IŞİD'lileri istemiyor"

Tutuklu bulunan yabancı IŞİD'li teröristler konusuna değinen Trump, "Bu insanlar bırakılsalar, ki bırakılmayacaklar ama ülkelerine dönmek istiyorlar. Ülkelerine sordum almak ister misiniz diye, 'Hayır' dediler. Ama bu adil değil" ifadelerini kullandı.

"Suriye'de dini azınlıklara yardımlar yapıldı"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Keldani, Ezidi ve Hristiyanlar noktasında da bizim özel bir gayretimiz, çalışmamız var" dedi ve "Gerek Suriye tarafında kalan ve ibadethaneleri bile yıkılmış durumda olanların ibadethanelerini restore etmek suretiyle ibadetlerini yapma fırsatını hazırlamış vaziyetteyiz" diye konuştu. Erdoğan, bu bölgedeki dini azınlıklara yardımlar yapıldığını söyledi.

"Trump'ın mektubunu geri takdim ettim"

Erdoğan, Trump'ın kendisine 9 Ekim'de gönderdiği mektupla ilgili soruya verdiği cevapta, "Bu mektupları bugün Sayın Başkan'a ben tekrar takdim ettim" ifadelerini kullandı. 

"CIA'in Ferhat Abdi Şahin hakkında terörist raporu var"

Mazlum Kobani'nin de mektubuna değinen Erdoğan, "Ferhat Abdi Şahin denen teröristin Amerika gibi bir ülkenin başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım. Apo'nun manevi oğlum dediği birisidir. Böyle birinin stratejik ortağımız tarafından böyle karşılanması bizi üzmüştür. Rusya tarafından da böyle karşılanmıştır. Bunları anlamakta tabii zora giriyoruz" diye konuştu. "Terörle mücadele edeceksek çok daha hassasiyet içinde yaklaşmamız lazım, bugün bize, yarın başkasına" diyen Erdoğan, "Bu konuda da belgeleri verdim, hatta CIA'in bunun bir terörist olduğuna dair belgelerini de takdim ettim" ifadelerini kullandı.

"Bizim sorunumuz terör örgütleriyle"

ABD Başkanı Donald Trump, "Kürtlerle harika bir ilişkimiz oldu, çok başarılı şekilde IŞİD'e karşı mücadele yürüttük" dedi. Erdoğan, Türklerin Kürtlerler bir problemi olmadığını vurgulayarak, "Bizim sorunumuz terör örgütleriyle" diye konuştu. Erdoğan, AKP'nin 50'den fazla milletvekili olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 19:28

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER