Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Trump karşıladı

ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Trump ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Trump karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin başkenti Washington'daki Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump tarafından resmi törenle karşılandı. Törende Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve ABD'nin First Lady'si Melanie Trump da yer aldı.

Erdoğan ile Trump arasında önemli görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki kritik görüşme başladı.

İkili görüşme öncesi kameralar karşısına geçen Trump şunları söyledi:

-Cumhurbaşkanı ile dostuz, ilk günden beri iyi dostuz

-Türkiye sınırının güvende olmasından memnunum

-Ticari konuları konuşacağız. Bununla birlikte S-400'ler konusunu da, F-35'leri de konuşacağız

-Ateşkes devam ediyor. Kürtlerle görüştük gayet memnunlar.

-Türkiye IŞİD'lileri çok iyi takip ediyor. IŞİD konusunda çok başarılıyız. IŞİD konusunda üç numaralı ismin peşindeyiz. Bir numara olacağını düşünürken kaçıyor

Cumhuşkanı Erdoğan ise, "Basın toplantısı yapacağız ve her şeyi detaylı bir şekilde konuşacağız" dedi.

Masada çok sayıda konu var

Suriye konusunda varılan mutabakatın hangi ölçüde uygulandığı ve ABD'nin yeni dönemde YPG/PKK ile ilişkisi konularının öncelikli olarak ele alınması bekleniyor. Beyaz Saray'da 13 Kasım Çarşamba günü önce baş başa, sonra da heyetler arası görüşmede bir araya gelecek iki liderin ajandasında birçok önemli dosya bulunuyor.

Suriye'nin kuzeyinde son durum

İkili ilişkilerin son dönemdeki istikametini büyük oranda belirleyen Barış Pınarı Harekatı sonrasında Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler ve iki ülke arasında varılan ateşkes anlaşmasının ne şekilde uygulandığı konusu, Erdoğan'ın Beyaz Saray'daki en kalın dosyası olacak.

Görüşmede ana madde Suriye

Erdoğan'ın bu görüşmede Trump'a, terör örgütü YPG/PKK'nın anlaşma gereği çekilmesi gereken bölgelerden tam olarak çekilmediğini ve buralarda Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarına ve yerel halka taciz ateşleri açarak tehdit oluşturmaya devam ettiğini anlatması bekleniyor.

ABD'nin sözlerini yerine getirmesi bekleniyor

YPG/PKK'nın anlaşmada belirtilen bölgelerden çekilmesi konusunda ABD'den taahhüdünü yerine getirmesini talep eden Ankara'nın bu görüşmedeki ana vurgusu yine anlaşma koşullarının sağlanması olacak. Erdoğan'ın daha önce de dile getirdiği "eğer YPG/PKK çekilmezse terör unsurlarını gördüğümüz yerde vurmaya devam edeceğiz" vurgusunu Trump'a da doğrudan aktaracağı belirtiliyor.

Mazlum Kobani konusu gündeme gelecek

Öte yandan Suriye konusundaki krizin çözülememesinin bir diğer nedeni olan YPG/PKK'nın elebaşlarından Mazlum Kobani kod adlı terörist Ferhat Abdi Şahin'in Washington'a davet edilmesi konusu da Erdoğan'ın çantasındaki önemli dosyalardan biri. Kobani'nin Washington'a yakın zamanda geleceği ve hatta Trump ile görüşme ihtimalinin olması, Ankara'nın haklı tepkisine neden olmuştu.

Rahatsızlığını Trump'a iletecek

Erdoğan'ın, Kobani'nin Türkiye'de PKK için katıldığı ve çok sayıda vatandaşın ölümünden sorumlu olduğunu gösteren terör dosyalarını bizzat Trump'ın önüne koyması bekleniyor. Söz konusu dosyalara atıf yapacak Erdoğan'ın, Kobani'yi daha fazla meşrulaştırmaması gerektiğini Trump'a açık şekilde söyleyeceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 20:33

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER