'Cumartesi Anneleri destekçileri Diyarbakır'a neden sessiz kaldı?'

Çevrecilerin, bazı bölgelerde çıkan orman yangınlarını üstlenen PKK'ya tepki göstermediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin yanlarında olacaklarını söyledi.

'Cumartesi Anneleri destekçileri Diyarbakır'a neden sessiz kaldı?'

Eskişehir'de Odunpazarı Modern Müze ve Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi açılışlarını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından kentteki bir otelde partisinin il teşkilatı ile buluştu.

"Çevre dostları, PKK orman yakarken neredeydi?"

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ormanlar yakıldı. PKK ormanları biz yaktık diye açıklamalarda bulundu mu? Bulundu. Peki Taksim'de 12 tane ağacın yeri değiştirildi diye kıyamet koparanlar, o Geziciler bu kadar orman yakılırken, şu anda bunların sesi çıkıyor mu? Hani çevre dostu bir parti var ya, bu partiden bir ses var mı? Yok.

"Ormanları yakanları milletimize anlatmalıyız"

Buradan ben teşkilatlarıma yeniden çağrıda bulunuyorum. Tüm gücümüz ile bizler bu ikiyüzlüleri milletimize anlatmamız lazım. Kimin çevre dostu olduğunu milletimize anlatmamız lazım. Bu canım ormanlarımızı yakanları milletimize anlatmamız lazım.

"Evlatları kaçırılan annelerin yanında olacağız"

Bu HDP denilen partinin nasıl bir parti olduğunu, PKK'nın bunun arkasında nasıl bir örgütlenmenin peşinde olduğunu anlatmamız lazım. Tüm gücümüzle, ekmeklerin peşindeki işçilerin de, evlatlarına kavuşmadan başka gayeleri olmayan anaların da yanlarında olacağız.

"Anneler destansı bir mücadele veriyor"

Diyarbakır'da analar evlatlarını, bölücü örgütün elinden kurtarmak için destansı bir mücadele veriyor. Yine 'kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları' diyerek her fırsatta ortalığı ayağa kaldıranlardan en küçük bir ses seda duydunuz mu? Yok.

"Cumartesi Anneleri'ne verilen destek Diyarbakır'da neden yok?"

Hani vardı ya 'Galatasaray Anneleri', Galatasaray Lisesi'nin önünde toplanıyorlardı, 'Cumartesi Anneleri' diye nam salmışlardı. Kıyamet kopuyor muydu? Kopuyordu.

Peki, o zaman oraya gelip giden bu sanatçılar vesaireler şimdi Diyarbakır'da çocukları dağa kaçırılan bu hanım kardeşlerimizin yanına uğradılar mı? Herhangi bir açıklamaları var mı? Yok.

Üstelik de dalga geçiyorlar. Bu ikiyüzlüler ekmeklerinin peşindeki işçilerimizi, evlatlarının peşindeki anaları yalnız bırakıyor diye biz de geri duracak değiliz.

"Muhalefet belediyelerinin mağduriyetine izin vermeyeceğiz"

Hatta şov yapmaktan başka bir şeyini görmediğimiz muhalefet belediyelerin boşluklarını, diğer kurumlarımız ve imkanlarımız ile biz kapatacak, hiç kimsenin mağduriyet yaşamasına mahal vermeyeceğiz" dedi.

"Yardımı kesilenlere biz sahip çıkacağız"

"Seçimi kazanamamak bizim sorumluluğumuzdur" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunun sonuçlarının milletimize fatura edilmesine göz yumamayız. Eğer bir yerde kimsesiz çocuklar sokağa atılmışsa, yaşlıların bakımı ihmal edilmişse, gariplere yapılan yardımlar kesilmişse hemen bunlara biz sahip çıkacağız.

"İşçilerin mücadelesine destek vereceğiz"

Ekmeklerinden edilen işçilerimizin mücadelelerine hem insani, hem hukuki, hem sosyal her türlü desteği biz vereceğiz. Çünkü biz, böyle bir davanın böyle bir medeniyetin, böyle bir kültürün temsilcisi olan AK Partiyiz. Farkımız bu."

"Perşembe günü para piyasası toplanıyor"

Perşembe günü para piyasasının toplanacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Türkiye'nin önünde, güvenlikten, ekonomiye acil mesafe kat etmesi gereken alanlar var. Biz Türkiye'yi 17 yılda bölgesinin ve dünyanın en güçlü ülkelerinden biri haline getirirken, nice benzer sıkıntıları aştık. Nice benzer mücadeleleri verdik. Allah'ın izni ve milletimizin desteği ile bunlarında üstesinden geleceğiz.

"Faiz düştükçe, enflasyon düşecektir"

Enflasyon düşüyor mu? Faizler iniyor mu? Daha da inecek. Perşembe günü yine para piyasası kurulu toplanıyor, ben inanıyorum ki daha da düşecek. Siz de göreceksiniz. Faiz düştükçe, enflasyon da düşecektir. Bunu göreceksiniz. Kur istikrarı sağlandı. İkinci çeyrekte, ilk çeyreğe göre büyüdük.

"Cari açığımız kapanıyor"

İstihdam artıyor. İhracatımız rekorlar kırıyor. Göreve geldik. 17 yıl önce. İhracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi 170 milyar doları zorluyoruz. Nereden nereye geldik. Ekonomimizin en büyük zaafı olarak gösterin cari açığımız tarihimizde hiç olmadığı kadar iyi bir seviyeye geldi. Piyasalarda gözle görülür bir kıpırdanmalar başladı.

"Ülkemizi ticaret merkezi haline getireceğiz"

Geçtiğimiz ağustos ayındaki kur saldırısının ardından başlattığımız dengelenme süreci başarı ile sürüyor. Şimdi yeninden büyümeyi güçlendirme, bu aşamaya geçiyoruz. Önümüzde çok ciddi fırsatlar var. Ülkemizi, bölgesinde ve dünyada tasarım, üretim ve ticaret merkezi haline getirmeye her zamankinden daha yakınız.”

"Ülkemize kurulan tuzağı bozduk"

Suriye politikası hakkında konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'de ülkemize kurulan tuzağı kısmen bozduk. Şimdi gündemimizde Fırat'ın doğusu var. Onu da inşallah birkaç haftaya kadar öyle ya da böyle ama mutlaka çözüm yoluna koymuş olacağız.

"ABD'de Turmp ile yüz yüze görüşeceğim"

21-22'inden sonra Amerika'dayız. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu var. Büyük ihtimalle sayın Trump ile ayrıca görüşmemiz olacak. Bu konuları tekrar, bundan bir hafta önce kadar telefon ile görüşmüştük. Orada yüz yüze tekrar ele alacağız.

"YPG'ye silahlı eğitim veriyorlar"

Fırat'ın doğusunda ne gibi adımlar atacağımızı konuşacağız. Çünkü, söylenenlerle uygulananlar birbirini tutmuyor. Onun için bunu çözmemiz lazım. Suriye'nin kuzeyinde YPG-PYD gibi terör örgütlerine eğitim veriliyor ise, bizim bunu hazmetmemiz, bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. 

"Kimseye eyvallahımız yok"

Çünkü, 30 bin tırı aşkın bu bölgeye silah araç gereç Amerika tarafından gönderildi Irak üzerinden. Bunlar buraya niye gelir? Kiminle savaşacak bunlar? Savaşacakları tek ülke var Türkiye. Biz bunlara eyvallah eder miyiz? Bunlara sessiz kalabilir miyiz? Şimdi bize verilen bazı sözler var. Bu sözlerin ne denli yerine getirildiğini göreceğiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 03:45

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER