Çin'den gelen yük treni Marmaray ile Avrupa'ya geçti

Çin'in Xian şehrinden yola çıkarak İstanbul'a gelen yük treni, Marmaray ile Asya'dan Avrupa'ya geçerek demiryolu tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. 21 vagonlu yük treninin kesintisiz yolculuğu Prag'da sona erecek.

Çin'den gelen yük treni Marmaray ile Avrupa'ya geçti

Asya ve Avrupa kıtalarını denizin altından demiryolu ile birbirine bağlayan Marmaray hattı, ilk kez yük treni taşımacılığında kullanıldı. Tarihte ilk kez Çin'den yola çıkan bir yük treni, Marmaray'dan geçerek kesintisi olarak Avrupa'ya yolculuk yaptı.

21 vagonlu tren iki parçaya bölündü

Çin'den yola çıkan yük treni Kazakistan, Azerbaycan ve Gürcistan'ın ardından Türkiye'ye giriş yaparak Ankara'ya ve ardından İstanbul'a geldi. Asya yakasından Avrupa yakasına ise Marmaray ile geçti. Konteynerlerin Avrupa kıtasına geçişi, iki parça halinde gerçekleştirildi. Konteyner yüklü 21 vagon, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na ait bir lokomotif tarafından, kalan kısmı da Çin'den yola çıkan lokomotif aracılığıyla çekildi.

İşte o anlar:

Xian'dan Prag'a kesintisiz yolculuk

Trenin rotasında Türkiye'nin ardından Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti bulunuyor. China Railway Express treni, Çin'in Xian şehrinden başlayan yolculuğunu Prag'da tamamlayacak.

1 aydan 18 güne düştü

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının devreye alınmasından önce 1 ay süren yük taşıma süresi 12 güne indi. Marmaray'ın bu hatta entegre olmasıyla birlikte Çin ve Çek Cumhuriyeti arasındaki yük taşıma süresi 18 güne düştü.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 01:30

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER