Çin'de Corona Virüs Aşısını İlk Ordu Kullanacak

Çin, deneme sürecinde bulunan corona virüs aşısının Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nda kullanılmaya başlayacağını duyurdu.

Çin'de Corona Virüs Aşısını İlk Ordu Kullanacak

CanSino Biologics, Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesindeki tıbbi araştırma enstitüsü ile ortak geliştirdikleri corona virüs aşısının, askeriyede kullanılması konusunda ülkedeki en yüksek askeri liderlik mekanizması olan Çin Merkezi Askeri Komisyonu’ndan (CMC) birkaç gün önce onay alındığını açıkladı.

Global Times gazetesinin haberine göre, CMC'nin izni 25 Haziran'da verdiğini belirten CanSino, onayın bir yıl için geçerli olacağını kaydetti. Ad5-nCoV adlı aşının daha önce yurt içi ve yurt dışında yapılan insanlı klinik deneylerde başarı gösterdiği, güvenli ve etkili olduğunun kanıtlandığı belirtildi.

CanSino ayrıca aşının ticarileştirilmesi konusunda herhangi bir taahhütte bulunamayacaklarını kaydederek, şimdilik askeriye için onaylanan aşının, CMA'nın onayı olmadan daha geniş çaplı kullanıma giremeyeceğine dikkati çekti. 

Çin’de corona virüse karşı geliştirilen sekiz aşıdan biri olan Ad5-nCoV’nun ikinci aşama klinik deneyleri 11 Haziran’da tamamlanmıştı.

Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada, az sayıdaki gönüllü ve sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs tespit edilen kişi sayısı dünya genelinde 10 milyon 250 bin 971'e ulaştı. Dünya genelinde virüs nedeniyle 504 bin 520 kişi öldü, virüs saptanan 5 milyon 558 bin 254 kişi iyileşti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, dünyada corona virüs aşısı üretmek üzere çalışan 149 adet resmi girişim var. Bunlardan 17 tanesi insanlar üzerindeki deneylere başlamış durumda; 132 tanesi ise halen laboratuvar aşamasında.

Seçil Balık


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER