Bu sözler çok tartışılır! TTB üyesi orucun yararı olmadığını iddia etti

Türk Tabipler Birliği üyesi, orucun normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozacağını iddia etti.

Bu sözler çok tartışılır! TTB üyesi orucun yararı olmadığını iddia etti

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım, Sol Haber'in sorularını yanıtladı. TTB'li Eftal Yıldırım'a, oruç tutmanın yararı olup olmadığı, bu konuda çıkan haberlerin doğruluğu soruldu.

"DENGEYİ BOZAR"
Eftal Yıldırım, "Benim açımdan hekimler doğru bildikleri bilimsel bilgileri aktarmak dışında bir tutum almamalıdır. Orucun, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozacağı, ancak bunun kişilerin kendi tercihleri olacağı ve sonuçlarına katlanacakları vurgulanabilir." ifadesini kullandı.

"ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR"
Oruç ile ilgili akademik camiada bir tartışma olup olmadığı sorusu üzerine Eftal Yıldırım, "Akademik olarak bazıları kendi “inançları”nı pekiştirmek amacıyla tezler ileri sürüyor ancak tartışmalar sürüyor, kesin olarak kanıtlanamadığı için…
Bu tür tek yanlı medya yayınları, dincilere kendi propagandalarını destekleme olanağı veriyor. Zaten günümüzde yaratılan “Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp karşıtlığı” ortamında, buna benzer algı yaratılmaya çalışılıyor ancak tersi görüşleri yayınlama olanağı verilmiyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER