Berlin'de konuşan İmamoğlu: Yıkılacak daha çok duvar var

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinliklere katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İyi ki Berlin'deki duvar yıkılmış. Ama tahmin ediyorum dünyada bu anlamda yıkılacak daha çok duvar var" dedi.

Berlin'de konuşan İmamoğlu: Yıkılacak daha çok duvar var

Almanya'nın başkenti Berlin'de duvarın yıkılışının 30. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Eyalet Meclisi'nde belediye başkanları oturumunda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıkılış anının günümüze de çok derin mesajlar taşıdığını vurgulayarak, "30 yıl geçtikten sonra şunu unutmayalım ki, bu ortak mücadele devam ediyor. Ne için devam ediyor? İnsanların mutluluğu için, özgürlüğü için devam ediyor" şeklinde konuştu.

İmamoğlu Berlin'de konuştu

Moderatörlüğünü gazeteci Alexandra von Lingen'in yaptığı Berlin'in Kardeş Şehirleri Belediye Başkanları Oturumu'nda, "Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yıl dönümünü kutluyoruz. Berlin'in kardeş şehirlerinden biri olarak duvarın yıkılışı ile ilgili olarak sizin kişisel düşünceleriniz ve hatıralarınız nelerdir?" sorularına yanıt veren İmamoğlu, burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Daha yıkılacak çok duvar var"

"İstanbul ve Berlin kardeş şehir anlaşması, duvarın yıkılışından yaklaşık bir hafta sonra imzalandı. Aslında her ikisini bir arada kutlamanın keyfiyle buradayım. Aynı zamanda ben, sizlere, demokrasiye inancı tam ve demokrasiye bağlılığını, kararlılığını ispat etmiş 16 milyon İstanbullunun da selamını getirdim" diyen İmamoğlu, "Sadece 2 gün sonra ölüm yıl dönümünde anacağımız Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesine olan, 82 milyon insanın bu yolda yürümedeki kararlılığını da buradan belirtmek istiyorum.

"Otoriter süreçlere karşı mücadele veriyoruz"

Duvar yıkıldığında 18 yaşındaydım. Hafızamda şöyle bir duygu var: Üniversitede okuyordum ve insanların buluşması, kucaklaşması, özlemle birbirine sarılması, özgürleşmesi... Ne hissetmiştim? Yüzümde derin bir mutluluk ve gülümseme vardı. Nerede olursa olsun özgürlük, buluşma, kucaklaşma, bence dünyadaki herkesin yüzünü güldürür. Şu anda verdiğimiz mücadele de tamamıyla bu aslında. Neye karşı? Hem otoriter süreçlere karşı hem de popülizme karşı bir mücadele veriyoruz. Ortak bir hareket.

"İyi ki Berlin'deki duvar yıkılmış"

Demokrasiyle olan, özgürlükle olan, Cumhuriyet'le, bağımsızlıkla olan, birleşen duyguların dünyaya ne kadar derin güzellikler ve duygular yaşattığının bir göstergesi aslında Berlin'deki duvarın yıkılış anı. Elbette ki günümüze de çok derin mesajları var. 30 yıl geçtikten sonra şunu unutmayalım: Bu ortak mücadele devam ediyor. Ne için devam ediyor? İnsanların mutluluğu için, özgürlüğü için devam ediyor. İyi ki Berlin'deki duvar yıkılmış. Ama tahmin ediyorum dünyada bu anlamda yıkılacak daha çok duvar var" diye konuştu.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER