Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türk öğrenciyi üniversiteye almadılar

Hollanda'da faaliyet gösteren Amsterdam Üniversitesi'nin, Türkiye'nin Suriye sınırında yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı nedeniyle okula staj başvurusunda bulunan bir Türk öğrenciyi reddettiği ortaya çıktı.

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türk öğrenciyi üniversiteye almadılar

Türkiye'nin sınır güvenliğini korumak amacıyla gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı'nı gerekçe göstererek Türk öğrencinin başvurusunu reddeden Amsterdam Üniversitesi'nden özür geldi.

Stajyeri reddetikleri ortaya çıktı

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Amsterdam Üniversitesi (UvA) Bakteriyel Hücre Biyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanneke den Blaauwen'in, Türkiye'nin Suriye'de sürdürdüğü Barış Pınarı Harekatı nedeniyle, staj başvurusu yapan bir öğrenciyi reddettiği ortaya çıktı.

Üniversiteden özür geldi

Hollanda Televizyonu'na göre, UvA haberi doğruladı. UvA, Prof. Dr. Tanneke den Blaauwen'in tutumunun kabul edilemez olduğunu belirterek Türk öğrenciden özür diledi.

"Politik görüşü ne olursa olsun kimseyi reddedemeyiz"

Amsterdam Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "UvA kapsayıcı ve çeşitli bir üniversitedir. Kökeni veya politik motivasyonu asla kimseyi reddetmek için bir sebep olmamalıdır. Bu nedenle konuyu ciddiye alıyoruz" denildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 21:47

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER