Akıncı'nın "Kıbrıs Harekatı" eleştirisine Oktay'dan cevap

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın "Barış Pınarı Harekatı"na destek vermemesi ve Kıbrıs Harekatı'nı "savaş" olarak nitelendirmesi büyük tepki gördü.

Akıncı'nın "Kıbrıs Harekatı" eleştirisine Oktay'dan cevap

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Suriye'deki terör hareketliliğini durdurmak adına başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na destek vermemiş, üstüne Kıbrıslı Türklere yönelik katliamlara son vermek adına 1974'te yapılan Kıbrıs Harekatı'nı da "savaş" olarak nitelendirmişti.

Akıncı, “1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir.” ifadelerini kullanmıştı.

Fuat Oktay'dan yanıt

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC lideri Mustafa Akıncı'ya karşılık olarak şunları söyledi: 

"Türkiye'nin iyiliği nerededir?"

Her şeyden önce içimizde Türkiye’nin iyiliğini ve terör belasından kurtulmasını istemeyen olduğuna inanmıyorum. Mesele “Türkiye’nin iyiliği nerededir?” sorusunun yanıtındadır. Bu sorunun gerçek muhatabı elbette Türkiye’de yaşayanlardır. Ama benim inancım Suriye topraklarının artık neredeyse 10. yılına girmekte olan savaşa doyduğu noktasındadır. On yıldır akan kan bundan böyle de akmaya devam ederse barışa ulaşmak mümkün olmayacaktır. Bana göre Türkiye’nin mutlu ve huzurlu geleceği Türkü – Kürdü – Arabı ve Türkmeni ile tüm bölge halklarının dialog içinde inşa edecekleri bir düzenle mümkün olacaktır. 

"Her genç Kıbrıslı Türk gibi harekatta yer aldım"

Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde kendi sınırlarına sahip çıkabileceği ve Türkiye’nin de kendi sınırlarını güvende hissedebileceği bir durumun yaratılması gerekiyor. Bunun için kanımca Türkiye ile Suriye arasında en erken zamanda ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin büyük yararı olacaktır. Bunun da ötesinde Türkiye’nin Mısır dahil diğer bölge ülkeleriyle bozulan ilişkilerinin de düzeldiğini görmek en büyük dileğimdir. AB ile kavgalı değil işbirliği içinde bir Türkiye herkes için daha iyi olacaktır. 1974 yılında 27 yaşındayken, Faşist Yunan Cuntasının neden olduğu Türkiye’nin askeri harekatında ben de her genç Kıbrıslı Türk gibi görev aldım. 

"Biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı"

 Lefkoşa’da Dereboyu’ndaki savaşta arkadaşlarım yanımda şehit düştüler; pek çoğumuz gibi ben de savaşın ne demek olduğunu yaşayarak öğrendim. Bu nedenle savaşın acılarını hiç bir toplumun yaşamasını istemem. Türk- Kürt- Arap hiçbir çocuğun burnunun kanamasını arzulayamam. Daha önce de söyledim 1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir.

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER