Akar: Terör devleti oluşturma hevesi bitti!

Suriye'deki harekatlarla terör devleti oluşturma ihtimalinin sona erdiğini dile getiren Milli Savunma Bakanı Akar, Afrin'e 400 bin fazla Suriyeli göçmenin dönüş yaptığını söyledi.

Akar: Terör devleti oluşturma hevesi bitti!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 53.8 milyar değerindeki Milli Savunma Bakanlığı 2020 yılı bütçesinin ardından, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda vekillerin sorularını yanıtladı. 

"Amerikalılar 'Rojava hayali bitti' diyor"

Barış Pınarı Harekatı'na dikkat çeken Akar, "Suriye'de yapılan harekatlarla terör devleti oluşturma hevesi bitti. Harekatın sonuçları neye vardı: Terör koridoru oluşturulması meselesi bitti. Amerikalılar 'Rojava hayali bitti' diyor" ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı ÖSO'ya para ödedi mi?

Yeni adı Suriye Milli Ordusu olan Özgür Suriye Ordusu'na yönelik gelen eleştirilere yanıt veren Akar, "Bu insanların El Kaideci falan olmaları söz konusu değil. Bunların amacı bir şekilde ülkelerini kurtarmaktır. Kendi ülkesi için çalışan bir gruptan söz ediyoruz. Amaçları ülkelerini kurtarmak. Ödemeleri Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden yapılmıyor" dedi.

"MKE modernize edilecek"

Akar, Şu ana kadar Afrin'e 400 binden fazla Suriyeli dönüş yaptığını söyledi. Akar ayrıca, "MKE'nin özelleştirilmesi söz konusu değil. Özel sektör nasıl çalışıyorsa, benzer bir yöntemle modernize edilecek" ifadelerini kullandı.

"Bedelli askerlik sistemiyle zaafiyet oluşmamıştır"

Akar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerimiz savaş değil, terörle mücadeledir.

-İHA ve SİHA'ların yüzde 90'ı yerli. Şu anda ülkemiz çok şükür İHA ve SİHA'ları  ihraç edecek duruma geldi.

-(Yeni askerlik sistemi) Hali hazırda 231 bin 921 yükümlü silah altındadır. Askerliğin 6 aya düşmesiyle herhangi bir zaafiyet söz konusu değil.

-(Bedelli askerlik uygulaması) Şu ana kadar 20 bin 725 hükümlü bedelli askerlik için başvurdu, 688 milyon civarında bedel tahsis edildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 04:44

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER