AK Parti salonunu inleten Gündoğdu Marşı'nın sözleri nedir

Daha önce Grup Yorum'un seslendirdiği, geçtiğimiz gün AK Parti Grup Toplantısı'nda AK Partili gençlerin okuduğu Gündoğdu Marşı nedir? Gündoğdu Marşı sözleri nedir? Gündoğdu Marşı ne zaman yazıldı? Detaylar haberimizde...

AK Parti salonunu inleten Gündoğdu Marşı'nın sözleri nedir

AK Parti'nin haftalık olağan gerçekleşen grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması sırasında bir grup genç, solcularla özdeşleşen Gündoğdu Marşı'nı okudu. Daha önce Grup Yorum'un okuduğu Gündoğdu Marşı, Kurtuluş Savaşı zamanında, Mehmetçik için yazılan bir marş olarak dikkati çekiyor.

Gündoğdu Marşı nedir?

26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşı yani Büyük Taarruz'un ardından Türk ordusu, 30 Ağustos'ta kesin olarak zafer kazanır. Afyon-Kütahya üzerinden İzmir'e ilerleyen Türkler, 9 Eylül 1922'de kesin olarak İzmir'i işgalden kurtarır. Büyük Taarruz sonrasında Gündoğdu Marşı, Türk insanının vatan uğruna canlarını feda edişini anlatmak için yazılmıştır.

Gündoğdu Marşı'nın sözleri

Gün doğdu, hep uyandık,
Siperlere dayandık.
İstiklalin uğruna da,
Al kanlara boyandık.

Sandılar Türk uyudu,
Ata cenge buyurdu.
Türkün asker olduğunu,
Dünyalara duyurdu.

Ülkemiz Türk ülkesi,
Aşık eder herkesi.
Üstümüzden eksilmesin,
Al bayrağın gölgesi.

Gündoğdu Marşı

AK Parti Grup Toplantısı'nda Gündoğdu Marşı okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Toplantısı'nda konuşma yaparken mecliste bir grup tarafından Gündoğdu Marşı okundu. Gündoğdu Marşı, Barış Pınarı Harekatı'nın sekizinci gününde gerçekleşen AK Parti Meclis Toplantısı'na damga vurdu.

Sözlerini, Erdoğan'a uyarladılar

Gündoğdu Marşı'nı söyleyen grubun, marşın orijinalinde yer alan "Üstümüzden eksilmesin Al Bayrağın gölgesi" kısmını değiştirerek "Üstümüzden eksilmesin Reis'imin gölgesi" şeklinde değiştirmesi dikkat çekti. Erdoğan, marş okunduğu esnada konuşmasına kısa bir süre ara verip marşı dinledi.

İşte o anlar:

A Haber, Gündoğdu Marşı'na 'terör örgütü marşı' demiş

Hükümete yakınlığı ve AK Parti'yi öven yayın politikasıyla bilinen, başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın abisi Serhat Albayrak'ın yer aldığı A Haber'de, geçtiğimiz yıllarda Gündoğdu Marşı için (DHKP-C kastedilerek)  'terör örgütü marşı' diye haber yapıldığı ortaya çıktı.

İşte o haber:

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 02:48

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER