ABD ve Rusya temasları sonrası güvenli bölge hayata geçiyor

Barış Pınarı Harekatı ile Suriye sınırındaki terör örgütlerinden korumak ve göçmenler için bir yaşam alanı kurmak isteyen Türkiye, ABD ve Rusya ile yaptığı anlaşmalar sonrasında Suriye'nin kuzeyinde 400 kilometrelik güvenli bölgeye sahip olacak.

ABD ve Rusya temasları sonrası güvenli bölge hayata geçiyor

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridoruna müdahalesinde son aşamada Barış Pınarı Harekatı ve sonrasında yapılan görüşmelerle gerçekleşti.

Terör unsurları bölge dışına çıkartılacak

9 Ekim 2019'da başlayan harekat sonrasında önce ABD ardından Rusya ile yapılan görüşmelerde, terör örgütü PKK/YPG'nin güvenli bölge dışına çıkartılması kararlaştırıldı. 

PKK/YPG'ye bölgeden çıkması için 150 saat daha

Türkiye, ABD ile 120 km için anlaştı ve Tel Adyab-Resulayn bölgesinde güvenli bölge oluşturuldu. ABD ile yapılan anlaşma doğrultusunda terör örgütü PKK/YPG'ye belirlenen güvenli bölge dışına çıkması için 120 saat süre tanınmıştı. Rusya ile yapılan görüşmede genişletilen güvenli bölge alanıyla beraber terör örgütünün bölgeyi terk etmesi için tanınan süre de 150 saate çıkartıldı.

Türk-Rus ortak devriyesi yapılacak

Soçi'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında gerçekleştirilen zirvede ise, PKK/YPG'nin Münbiç dahil (Kamışlı hariç) diğer bölgelerden çekileceği kararına varıldı. Öte yandan oluşturulan güvenli bölgede Türk-Rus birliklerinin ortak devriye yapılacağı açıklandı.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER