0850'li numaraların tacizi sona eriyor

Sabit internet ve mobil internet aboneliklerinin bitmesine yakın 0850 ile başlayan numaralardan aranarak başka aboneliklere taahhüt alınması aldatmacası sona erecek. Ticaret Bakanlığı, kullanıcıların yoğun şikayetlerini dikkate alarak, şirketlere cezai yaptırım uygulama yetkisi olacak bir komisyon kurulmasına karar verdi.

0850'li numaraların tacizi sona eriyor

Vatandaşları aboneliklerinin bitmek üzere olduğunu ve yeni abonelik yapılması gerektiği gerekçesiyle sık sık arayan 0850'li numaralar için harekete geçildi. Şikayetlerin artması üzerine Ticaret Bakanlığı, BTK ve ilgili şirket temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Ankara'da toplantı düzenlendi

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce, son zamanlarda tüketicilerden gelen yoğun şikayetler üzerine, sabit internet hizmetiyle ilgili haksız ticari uygulamalara son verilmesi amacıyla BTK ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da toplantı düzenlendi.

Vatandaşların yoğun şikayeti sonuç verdi

Toplantıda, Ticaret Bakanlığı yetkililerince, 0850 ile başlayan telefon numaraları başta olmak üzere firma çağrı merkezleri ve bayileri tarafından tüketicilerin sabit internet hizmetine ilişkin devam eden taahhütlerinin bittiği veya bitmek üzere olduğu gerekçesiyle arandıklarına yönelik birçok şikayet alındığı belirtildi.

Yeni abonelik için rahatsız ediyorlar

Tüketicilere, ayrıca yeni sözleşme yapılması gerektiğinin, aksi takdirde yüksek tutarda fatura yansıtılacağının, taahhütlü aboneliğin erken sonlandırılması durumunda cayma bedelinin firmaları tarafından karşılanacağının söylendiği ifade edildi.

0850'li numaralar için komisyon oluşturulacak

Böylece başka kampanyaların tanıtımı yapılmak suretiyle mevcut taahhütlerin sonlandırılıp yeni abonelikler için onay alındığı, bu şekilde birçok mağduriyetin yaşandığı kaydedildi. Toplantıda, ilgili firmalar, Bakanlık ve BTK temsilcilerinin katılımıyla bir komisyon oluşturulmasına karar verildi.

Cezai yaptırılmları olacak

Komisyon, tüketicileri arayarak mağdur eden telefon numaralarının iletişime kapatılması, aramaları yapanların ilgili firma tarafından bayiliğine son verilmesi, diğer firmaların bu bayilerle çalışmaması, yeni abone veya abone taşınması için sadece şirket merkezlerinin uhdesinde bulunan müşteri çağrı merkezlerinin yetkili kılınması için çalışma yapacak.

En ağır cezaler verilecek

Öte yandan, abone merkezlerinin yüz yüze yapılan satışlarda yetkili kılınması ve kamu kurumları tarafından bu firmalara en ağır cezaların verilmesi gibi öneriler üzerinde çalışılması da karara bağlandı.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER