Yaşar Büyükanıt vefat etti / Bir döneme damgasını vurmuştu

Önceki gün eşini toprağa veren 25'inci Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bugün saat 06.05'de, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden hayata veda etti.

Yaşar Büyükanıt vefat etti / Bir döneme damgasını vurmuştu

İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde tedavi gören 79 yaşındaki Yaşar Büyükanıt geçen salı günü de eşi Filiz Büyükanıt’ı kaybetmiş cenaze törenine de hastanede bulunduğu için gelememişti.

CENAZE PROGRAMI NETLEŞMEDİ

Yaşar Büyükanıt’ın cenazesi ile ilgili program hazırlığı hemen başladı.

Büyükanıt’ın pazar günü toprağa verilmesi planlandı ancak kesin tarih için Genelkurmay’ın görüşü bekleniyor.
 

BİR DÖNEME DAMGASINI VURMUŞTU

Büyükanıt Ecevit'in ölümünde “Korgeneral rütbesinde, Genelkurmay Harekat Başkanlığını yaparken, aynı zamanda Başbakanlık güvenlik danışmanıydım. Bu nedenle yakından tanıma imkanım oldu. Sayın Ecevit'i yakından tanımış olmam nedeniyle duyduğum acı da büyük oldu” diye konuşmuştu.

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti'nın adayı olarak gösterilen Abdullah Gül, TBMM'de yapılan seçime 368 milletvekilinin katıldığı ilk turda 357 oy almıştı.Seçimin olduğu günün gece yarısında Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde saat 23.17'de e-bildiri yayınlanmıştı. Laiklik vurgusu yapılan bildiride dönemin Hükümeti açıkça hedef alındı. Bildiride, "Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur" denilmişti. Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, ilerleyen yıllarda söz konusu bildiriyi kendisinin bizzat hazırladığını söyledi.

29-30 Mart 2011 tarihlerinde Başbakan Erdoğan'la, o zamanın Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt arasında 2 saat süren bir görüşme yapılmış ve daha sonra bu devlet sırrı olarak adlandırılmıştı. Görüşmeyle ilgili bir çok iddia gündeme geldi fakat kimse o gün neler konuşulduğunu tam olarak öğrenemedi. Büyükanıt yıllar sonra TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonuna ifade vermiş ve o günü anlatmıştı. Komisyonun tutanaklarına göre Büyükanıt, Dolmabahçe görüşmesinin, 27 Nisan bildirisinin çok daha üzerine çıktığını, 27 Nisan bildirisinin Dolmabahçe görüşmeleriyle özdeşleştirildiğini ifade ederek, şunları kaydetmişti:

Genelkurmay, Başbakanlığa bağlıdır, amiri Başbakan'dır Silahlı Kuvvetler'in. Cumhurbaşkanı, baş komutandır ama Başbakan amiridir Genelkurmay'ın, Silahlı Kuvvetler'in. İhtiyaç duydukça bir araya gelip görüşürler. Biz güvenlikle ilgili konuşurduk ama hiçbir zaman da dışarı çıktıktan sonra basını toplayıp da demeç verdiğimi ben hiç hatırlamıyorum. 

Büyükanıt, ''Devlet sırrı mı?'' sorusunu yöneltti ve ''Ben açık söyleyeyim, 'devlet sırrıdır', 'değildir' diye bir şey söyleyemem, böyle bir değerlendirme yapamam ama bunun içinde hassas konular görüşülmüştür, bazı şeyleri Sayın Başbakan ifade etmiştir, ben ifade etmişimdir. Bunlar olmuştur, bu gayet doğal. Yani iki saat süreyle başka ne konuşacağız? 

Doğru da değil zaten. Dolmabahçe görüşmesi de bu görüşmelerden bir tanesidir. Mayıs 2007'de bu görüşme gerçekleştirildi. Tesadüfen ben İstanbul'daydım. Sayın Başbakan da İstanbul'daydı. Telefonla görüştük. 'Zaman nasıl uygunsa gelin, görüşelim' dedi. Başbakana benim diyeceğim şey 'geliyorum' demektir, başka bir cevap verecek halim yok. Böyle bir görüşmeydi.''

Dolmabahçe'deki görüşmenin başbaşa olduğunu hatırlatan Büyükanıt, ''Ben de not almadım, Başbakanın not aldığını görmedim ve zaten baş başa görüşme başka görevli, sekretaryasından görevli filan da hiç kimse yok. Onun için öyle bir kayıt yok'' dedi.

YAŞAR BÜYÜKANIT KİMDİR?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 25’inci Genelkurmay Başkanı olan, Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 1940 yılında İstanbul’da doğdu.1961 yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral Büyükanıt, 1972 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 6’ncı Piyade Tümeninde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, Belçika/Mons’ta Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargâhında (SHAPE) İstihbarat Daire Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Daire General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askerî Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya/Napoli’de NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında (AFSOUTH) İstihbarat Daire Başkanlığı yapmış, 1992 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu, 1996 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay II’nci Başkanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunup, 28 Ağustos 2006 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2008 tarihinde emekliye ayrıldı.

Orgeneral Büyükanıt; TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası sahibiydi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER