Uzmandan korkutan deprem açıklaması

Marmara Depremi’nin 20. Yılı için düzenlenen deprem sempozyumuna katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülsen Uçarkuş, korkutan açıklamalarda bulundu.

Uzmandan korkutan deprem açıklaması

İstanbul Teknik Üniversitesi 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin 20. Yılı için uluslararası bir deprem sempozyumu gerçekleştirdi.

Dr. Gülsen Uçarkuş, "Şu an Adalar'ın güneyi, Silivri aktivitesinin olduğu Kumburgaz fay kolu, üzerinde bir süredir aktivite olmadığı için kırılmasını beklediğimiz fay parçasıdır. Bu kısımlar üzerine dikkatle eğiliyoruz ve beklediğimiz deprem bu kollar üzerinde olacak" dedi.

26 Eylül’de Silivri açıklarında gerçekleşen 5,8 büyüklüğündeki depremden sonra dikkatlerin Marmara Denizi’ne çekildiğine ifade eden Uçarkuş, yerli ve yabancı bilim insanlarıyla ortak çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Deprem ile ilgili tarih vermenin mümkün olmayacağını belirten Uçankuş, "Kuzey Anadolu Fayı’nda 1939’dan beri 3 ay ile 30 yıl arasında bir yer kırılıyor, sonra öbür yeri kırıyor. Bizim 8 depremimiz var böyle doğudan batıya göç eden. Bu göçün son depremi 99 depremleri. 3 ay ile 30 yıl arasında yine Marmara Denizi’nin içinde diğer kısmının kırılmasını bekliyoruz. Ama bu yüzde 65’lik bir yüzdeyle verilmişti o zaman. Şimdi 20 yılı geride bıraktık, bu 20 yılın sonunda uzun zamandır deprem olmamış, bir 5,8’lik bir aktivite oldu Kumburgaz fay kol üzerinde. Dolayısıyla buna dikkat çektik. Bunların hepsini bu bilimsel çalıştayda değerlendireceğiz" açıklamasında bulundu.

Bir gazetecinin yönelttiği soru üzerine Uçarkuş, "5,8’in enerjisiyle 7.2'nin arasında 20-25 fark var oluyor. Dolayısıyla. 5,8’lik bir deprem kendi çapında bir enerji boşaltsa da fayın uzunluğu belli ve o fay kırıldığı zaman çıkacağı büyüklük de belli olduğu için onu boşaltmış olarak algılanmıyor bizim için. 5.8’lik depremle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bununla kesin bir sonuç söyleyemeyiz. Ama bu kırılmasını ve uzun zamandır da sessiz olan bu fayın üzerinde olduğu için şimdi dikkatimizi bu alana verdik” değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER