Türk Edebiyatının Usta İsmi Adalet Ağaoğlu Hayatını Kaybetti!

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında hayatını kaybetti. Ağaoğlu, bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Türk Edebiyatının Usta İsmi Adalet Ağaoğlu Hayatını Kaybetti!

Yaşlılıktan kaynaklanan rahatsızlıklarından dolayı uzun süredir Boğaziçi Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören ve yoğun bakımda yatan Adalet Ağaoğlu’ndan bu sabah kötü haber geldi. Açıklama yapan hastane yetkilileri şunları söyledi:

"Edebiyatımızın büyük ismi, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi değerli yazar Adalet Ağaoğlu'nu kaybettik. Eserleriyle her zaman yaşayacak" denildi. Ağaoğlu 91 yaşındaydı.

Peki Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Adalet Ağaoğlu kimdir, neden vefat etmiştir? Adalet Ağaoğlu hangi kitapların yazarıdır? İşte Adalet Ağaolu’nun hayatı ve geride bıraktığı eserleri..

ADALET AĞAOĞLU KİMDİR?

Ankara’da 23 Ekim 1929 yılında dünyaya gelen Adalet Ağaoğlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. İsim olarak; Adalet Sümer Ağaoğlu, Parker Quinck, Remüs Telada isimlerini de sık sık kullanmıştır.

23 Ekim 1929, Nallıhan / Ankara doğumlu. Evlenmeden önce Adalet Sümer, evlendikten sonra da bir süre Adalet Sümer Ağaoğlu adlarıyla yazdı. Ayrıca Parker Quinck, Remüs Telada adlarını kullandı. Yazar ve tiyatrocu Güner Sümer’in ablasıdır. İlkokulu Nallıhan’da okudu. Nallıhan’da ortaokul olmadığından, öğrenimini sürdürebilmesi için ailesi 1938’de Ankara’ya göç etti. Ankara Kız Lisesini (1946), Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünü (1950) bitirdi. 1951’de Ankara Radyosu‘na girdi; bir süre dramaturg olarak çalıştı, daha sonra Radyo Tiyatrosu Müdürü oldu. TRT‘nin kurulmasından sonra bu kurumda program uzmanı olarak çalıştı ve bir süre daire başkanlığı yaptı, 1971’de TRT’den ayrıldı. Ayrıca, Ankara Meydan Sahnesinin kurucuları arasında yer aldı, burada da dramaturg ve çevirmen olarak çalıştı (Mart 1961-Haziran 1966). Fransa, ABD, İtalya, Almanya, İsviçre, Norveç, Japonya, Taiwan, Avusturya, Çekoslovakya gibi pek çok ülkeye turistik ve sanatsal geziler yaptı. Eserleri Almanca, Slovakça, İngilizce, Hollandaca ve Bulgarcaya çevrildi. Uzun yıllar Ankara’da yaşadıktan sonra, 1980’li yılların başlarında İstanbul’a yerleşti. 1996 yılında, parkta otururken bir arabanın gelip kendisine çarpmasıyla ağır biçimde yaralandı, Türkiye’de ve Türkiye dışında uzun bir tedavi dönemi geçirdikten sonra sağlığına kavuşabildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 19:08

Seçil Balık


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER