Takipçi sayısı çok diye üst sınırdan ceza almış. Ünlü fenomen 5 yıl 10 ay hapse çarptırılmıştı!

'Pucca' ismiyle tanınan sosyal medya fenomeni Pınar Karagöz'ün 'uyuşturucu özendirme' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası ve 66 bin 660 lira adli para cezasına çarptırılmasına ilişkin gerekçeli karar hazırlandı.

Takipçi sayısı çok diye üst sınırdan ceza almış. Ünlü fenomen 5 yıl 10 ay hapse çarptırılmıştı!

Sözcü'de yer alan habere göre;

Sosyal medya fenomeni Pınar Karagöz (Pucca) 'uyuşturucu özendirme' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası ve 66 bin 660 lira adli para cezasına çarptırılmasına ilişkin gerekçeli karar hazırlandı. Pucca'nın profilinin herkese açık olması ve 1,72 milyon takipçisinin bulunması nedeniyle üst sınırdan ceza verildiği mahkeme tarafından belirtildi. Sosyal medyanın gücüne de değinilen gerekçeli kararda, sosyal medyada örgütlenmelerle hükumetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar neticelerin elde edildiğini vurgulandı.

“Bir uyuşturucu kullanma hakkın var. Hayatında ilk defa sadece bir kere, hangisini seçerdin?” şeklindeki tweet ile Karagöz'ün takipçilerini madde kullanımı yönünde cesaretlendirdiği ve kullanmaya özendirdiği belirtilerek, meşru bir madde algısı yaratıldığı belirtildi. Mahkeme hakimi, gerekçesinde,“Eski bağımlı mısınız nesiniz. Nedir ne bu öfke yani? Offf bıktım sizin yersiz tepkilerinizden” tweeti ile ise madde kullanımını sıradan gösterdiğini kaydetti.

"Fakirlerin uyuşturucu sayesinde hayatta kaldığını belirtmiş"

Gerekçeli kararda, Karagöz'ün paylaştığı “Yüzlerce fakir fakir kokan Medellinli o beğenmediğiniz uyuşturucu sayesinde evlerine ekmek götürdü ekmek!” tweetinde kişileri uyuşturucu kullanmaya özendirdiği kaydedildi. Kararda söz konusu tweete ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Paylaşımında Kolombiya'nın uyuşturucu kartelleriyle meşhur, uyuşturucu kaçakçılığının başkenti sayılan Medellin şehrine atıfta bulunarak, buradaki insanların uyuşturucu ticareti sayesinde hayatta kalabildiklerini belirtip, uyuşturucu madde kullanımının olması durumunda ekonomik döngüden dolayı Medellin'deki fakir insanların evlerine ekmek götürebileceklerini ima etmekte”

‘Madde kullanmaya başladığını ima etmiş'

Pucca'nın suça konu “Yine kısmetse olur uyuşturucu batağına düştüm” tweetinde, uyuşturucu madde kullanmaya başladığını ima ederek takipçilerine mesaj verdiğinin belirtildiği gerekçede, “Kendisini her yönüyle örnek alan kişileri uyuşturucu madde kullanımına davet etmekte olduğunun tespit edildiği” ifadeleri kullanıldı. Mahkeme Karagöz'ün “Bir uyuşturucu duyarı kasmadığınız kalmıştı, yeter ya duyar duyar şiştim” şeklindeki paylaşımında ise, narkotik paylaşımlarını eleştirenlere tepkisini dile getirip konuya meşruiyet kazandırmaya çalıştığını gerekçe gösterdi.

“Hükümetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar…”

Pucca olarak tanınan Karagöz'ün tweetlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiremeyeceğini belirten mahkeme, sosyal medyanın gücüne de değindi. Gerekçeli kararda, sosyal medyada örgütlenmelerle hükumetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar neticelerin elde edildiğini vurguladı. Öte yandan bu yolla kitlelere ulaşmanın, etkilemenin, yönlendirmenin basın araçlarına göre daha kolay, ucuz ve elverişli olduğu belirtildi. Gerekçede, suça konu tweetlerle yönlendirilmeye açık insanların ve özellikle iradeleri tam oturmamış gençleri uyuşturucuya yönlenmesinin yolunun açıldığını ifade edildi.

1,72 Milyon takipcisi olduğu için üst sınırdan ceza aldı

Cezanın alt sınırdan uzaklaşarak verme nedenini açıklayan mahkeme, Pucca'nın profilinin herkese açık olması ve 1,72 milyon takipçisinin bulunması nedeniyle ulaştığı kişi sayısının çokluğuna vurgu yaparak, bu durumun da cezanın üst sınırdan verilme gerekçesi olduğunu belirtti.

Öte yandan kararın İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay tarafından onanması halinde Pucca ismiyle tanınan Pınar Karagöz'e cezaevi yolu görünüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER