Savant Sendromu nedir, nasıl anlaşılır, kimlerde görülür?

Eylül ayının gelmesiyle birlikte her kanal gibi Fox TV de yayınlayacağı yeni dizileri izleyicilerinin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Savant Sendromu nedir, nasıl anlaşılır, kimlerde görülür?

Fox TV'de boy gösteren yeni diziler arasında yer alan 'Mucize Doktor' adlı dizinin konusu da ilginç olması sebebiyle izleyicilerin dikkatini çekiyor. Mucize Doktor'da Savant sendromlu deha bir doktorun hikayesi anlatılacak. Dizideki ana karakterin savant sendromlu olduğunu öğrenen izleyici, arama motorlarında bu hastalığın detayını araştırmaya başladı.

Peki savant sendromu nedir? Kimlerde görülür? Nelere sebep olur?

Savant sendromu nedir?

Savant, Fransızca "bilmek" anlamına geliyor. Kelimenin karşılığı "bilgin, alim, bilge" olarak verilmektedir. Savant sendromu olan hastalar çok haneli sayıları toplama, çıkarma ve çarpma işlemlerini zihinsel olarak hesaplayıp anında söyleyebilirler.

Bu yeteneği nasıl edindikleri, hangi mekanizmaya bağlı olarak gerçekleştirebildikleri konusu ise hala bilinmemekle birlikte savantların beyinlerinin sol kısımlarının normal insanlara kıyasla çok daha farklı olduğu bilinmektedir.

Savantların yetenekleri inanılmaz olmakla beraber, bir savant sadece bir kez gördüğü bir manzarayı bütün detayları ile resmedebilme, daha önceden hiç eline almadığı bir enstrümanla hiç bilmediği nota dizilerini kendi aklında çözerek bir anda çalmaya başlayabilir.

Diğer yandan, bir insanın günlük hayatında karşılaşabileceği sorunlara karşı nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilemezler. Savant sendromu olan bir kişide, gömleğini ilikleyememe, ayakkabılarını bağlayamama gibi sorunlar görülebilir. Bir savantın yaşamını sürdürebilmesi için başka bir insana ihtiyaç duyduğu bilinmektedir.

Yüksek IQ seviyesine sahip olduğu düşünülen hastaların IQ testi sonuçları ise düşük seviyelerde çıkmaktadır.

Savant sendromu belirtileri nelerdir?

Bu hastalık, herhangi bir fizyolojik belirti göstermemekle beraber yalnızca savant hastası olan kişinin etrafındaki insanlar tarafından yakından takip edildiği zaman anlaşılabiliyor. Savant sendromu doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkma ihtimali olan bir hastalıktır ancak genel olarak çocukluk evresinde bu sendrom baş gösterir. 

Bilinen ünlü savant hastaları

Dünya çapında binlerce savant hastası olduğu biliniyor olsa da henüz hastalık tanısı konmamış kişilerin de listeye eklenmesiyle savant hastayı bireylerinin sayısı daha da artmaktadır. 

En ünlü ve en çok bilinen savant ise herkesin yağmur adam olarak bildiği Kim Peek'in yanı sıra, Amerikalı heyketraş Alonzo Clemons, İngiliz mimar ve sanatçı Stephen Wiltshire, İngiliz yazar Daniel Tammet ve Britanyalı müzisyen Derek Paravicini gibi isimler de savant sendromu olan ünlü kişiler arasında yer almakta.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 00:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER