Pastırma sıcakları ne zaman başlıyor?

Ekim ayının gelmesiyle birlikte pastırma sıcakları ya da pastırma yazı olarak bilinen dönem merak edildi. Pastırma sıcakları ne zaman başlıyor?

Pastırma sıcakları ne zaman başlıyor?

Pastırma sıcakları ya da pastırma yazı olarak bilinen, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği dönem geldi çattı. Ekim ayının gelmesiyle birlikte pastırma sıcakları ne zaman başlıyor? Sorusu gündemdeki yerini aldı. Çoğunlukla Ekim ayında yaşanan pastırma sıcakları ya da pastırma yazı ne zaman başlayacak?

Pastırma yazı ne demek?

Pastırma yazı ya da pastırma sıcakları, kutuplar üzerinden gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturmasıyla oluşur. Bu yüksek basınç merkezi, istikrarlı bir katmanlaşma yaratma özelliğindedir. Önemli sıcaklık değişimlerine sebep olur. Pastırma yazı yaşanırken, havanın dikey hareketi engellenir, duman, toz vb. alçaklarda yoğunlaşır. Böylece havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma sıcakları ne zaman başlayacak?

Pastırma yazı ya da pastırma sıcakları 2019 yılında, her yıl olduğu gibi ekim ayının sonu ile kasım ayının ikinci haftası arasında yaşanacak. Sonbahar mevsiminde gerçekleşen bu doğa olayı, soğuklar bastırmadan önceki son güneşli günleri yaşatacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER