Kerbela hüznü asırlardır devam ediyor

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü Kerbela olayının yad edildiği "Aşura Merasimi" için hazırlıklar tamamlandı.

Kerbela hüznü asırlardır devam ediyor

"Aşura Merasimi"nin yoğun olarak yapıldığı Kars'ta hazırlıklar tamamlandı.

Kerbela'da Yezid tarafından katledilen Hazreti Hüseyin ile 72 yakınının şehit düştüğü olayın yası, Caferi mezhebine mensup vatandaşlar tarafından muharrem ayının ilk gününden itibaren 40 gün boyunca tutuluyor.

Camilerde gözyaşları dinmiyor

Caferiler, camilerde bir araya gelerek "Sinezen" adı verilen ilahileri seslendirip sinelerine vuruyor. İl, ilçe ve köy imamları, akşam namazının ardından cemaate "Mersiye" adı verilen ağıtlar eşliğinde Kerbela olayında yaşananları anlatıyor. O gün yaşananları dinleyenler gözyaşlarını tutamıyor.

Kerbela olayının 1380. yılı Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen 9 Eylül Pazartesi günü anılacak.

"Güçlü olanı başa getirmeye çalıştılar"

Erdem Kerbela olayı öncesinde yaşananlar hakkında: "İnsanlar işin ehlini değil de siyasi bir çekişmeye arkası güçlü olanı başa getirmeye çalıştılar. Böylece İslam mecrasından çıktı, Emeviler işin başına geldiler. İşin ehli olmayan başa geldi. Artık İslam dini mecrasından çıktı ve başındaki insanlar içki içer hale gelmişti. Hazreti Hüseyin bunun böyle gitmeyeceğini biliyordu ve bir şey yapmalıydı ki İslam alemi silkinmeliydi, üzerine çöken külü atmalıydı, bu da kendisinin şahadetinden başka bir şey değildi."

Erdem ayrıca, "Hazreti Hüseyin'in Kerbela olayı her yıl anılıyor ve her yıl daha da genişleyerek yayılıyor. Hazreti Hüseyin'in Kerbelası hiç ölmüyor. 12 imam vardır ama içlerinde Hazreti Hüseyin'in Kerbelası ön plandadır. Bundan dolayı İslam ölmek üzereyken ayağa kaldıran, kanıyla solmak üzere olan gülü sulayıp hayata döndüren Kerbela olayını ve Hazreti Hüseyin'i her yıl anarak insanlığa Hazreti Hüseyin'in taşımış olduğu misyonu taşıyoruz. Kars'ta Muharremlik ayında 10 gün boyunca camilerimizde evlerimizde mersiyeler okunuyor, ağıtlar yakılıyor ve konuşmalarda da Hazreti Hüseyin ve Kerbelası anlatılıyor." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 06:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER