İTÜ'lü Halit'in katillerine savcı müebbet istedi

İstanbul'da tramvay durağında bekleyen Halit Ayar'dan para isteyen alamayınca öldüren iki şahıs hakkında savcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi.

İTÜ'lü Halit'in katillerine savcı müebbet istedi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu elektrik mühendisi Halit Ayar, 7 Eylül’de Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde Tünel tramvay durağında kendisinden para isteyen şahıslara olumsuz yanıt verince bıçaklanarak öldürülmüştü.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Henüz 23 yaşında olan Ayar’ı öldüren şüpheliler Emra Yaşar (27) ve Erhan Kurdal (27) hakkında iddianame tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların ‘Kasten adam öldürme’, ‘Kasten adam öldürmeye teşebbüs’ ve ‘Nitelikli yağmaya teşebbüs’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 21,5’er yıldan 32’şer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

"Gün yüzü görmesinler"

Halit Ayar'ın anne ve babası iddianamede istenilen cezaları değerlendirdi. Anne Hanife Ayar, adaletin yerini bulmasını istediğini belirterek, her gün aynı acıyı tekrar yaşadıklarını söyledi. Katillerin günyüzü görmemelerini isteyen annen Ayar, şöyle konuştu:

"Çocuğumu toprağın altına koyduktan sonra onların gün yüzü görmemesi lazım diye düşünüyorum. Bundan sonra kimse iyi halden dışarı çıkmaması lazım. Benim çocuğum senenin bir günü arkadaşlarıyla dışarı çıkmıştı, o günde onu öldürdüler. Hapisten izne çıkıp oğlumu öldürdüler. Senede bir gün arkadaşlarıyla dışarı çıkmasının mükafatı bu muydu? Kendi çocuklarının aynı şekilde öldürüldüğünü düşünüp kararları öyle alsınlar. İyi halden kim bıraktıysa bunları dışarıya bir kere daha düşünsünler bu kararı."

"Suç makineleri elini kolunu sallayarak gezmesin"

Baba Mehmet Ayar ise, evlatlarının geri gelmeyeceğini ancak başka anne babaların da aynı acıyı yaşamamaları için süreci yakından takip edeceklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Bizde yeni öğrendik haberi. 73 değil 173 yıl isteseler de evladımızı geri getiremeyecekler. Bunun farkındayız ancak baştan beri başka anneler babalar üzülmesin diye iyi halden dışarı çıkarılanlar konusunda yetkililerin bir kez daha düşünmelerini istiyoruz. Suç makineleri dışarıda ellerini kollarını sallayarak rahatça dolaşmasınlar. Bizim acımız dinmeyecek hiçbir şekilde. Başka evlatlar ölmesin anne babalar üzülmesin istiyoruz. Tek dileğimiz bu. Süreci takip etmeye devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER