Instagram'dan siber zorbalığı engelleme adımı

Her geçen gün artan siber zorbalık, özellikle de sosyal medyayı yoğun olarak kullanan gençler için büyük sorun teşkil ediyor.

Instagram'dan siber zorbalığı engelleme adımı

Çoğunlukla genç olarak nitelendirilen kesimin yaygın ve aktif olarak kullandığı popüler sosyal medya uygulaması Instagram, kullanıcılarına eğlenebilmeleri için birçok imkan sunuyor. Gerek Instagram hikayelerine eklenen eğlenceli yüz filtreleri, gerekse yeri geldiğinde yeni arkadaşlıklara kapı açabilmesi özellikleriyle kullanıcılar günün büyük çoğunluğunu Instagram'da gezinerek geçiniyor.

Bu durumda, bazı psikolojik sorunlar da ortaya çıkmaya başlıyor.

Çağımızın tehlikesi: Siber zorbalar

'Siber zorbalar' olarak adlandırılan birtakım kullanıcılar, sosyal medyada kullanıcıları rahatsız edecek ve hatta psikolojik olarak çöküntüye uğratacak davranışlar sergileyebiliyor.

Pek çok kullanıcı, adını dahi bilmedikleri insanlar tarafından taciz ve hakarete maruz kalırken, bir yandan da depresyon gibi insanın ruh sağlığını ileri boyutlardaki hastalıklara kadar götürebilecek psikolojik rahatsızlıkları da tetikliyor.

Engellemek bazen yeterli olmuyor

Bütün sosyal medya uygulamalarında bulunan engelleme fonksiyonuyla, rahatsızlık veren bir kullanıcı saniyeler içinde engellenebiliyor. Bazı durumlarda, engellenen kişi, zorbalığı sürdürmekte ısrarcı olabiliyor. Öyle ki, birden fazla hesap oluşturarak; tanımadığı insanlara dahi siber tacizde bulunmaya devam edebiliyor. Özellikle de engellidiğine içerleyen kullanıcıların, korkunç şeyler yapacak potansiyeli de bulunuyor.

Instagram, engellemekten daha etkili bir yöntem geliştirdi

Instagram, sosyal ağlarda zorbalığı engellemek için yapılan çalışmalarda öncü olmak istediğini dile getirmişti. Özellikle Temmuz ayından beri test edilen "Kısıtla" özelliği sayesinde, siber zorbalığı belli bir ölçüde engelleyecek olan Instagram, özelliği geçtiğimiz Çarşamba günü yayınladı.

Kısıtla özelliği sayesinde, engellenen kişi engellendiğini fark etmeyecek. Kullanıcılar, zorbadan gelen mesajları görse dahi, karşı taraf gördüklerini anlayamayacak ve zorbadan gelen herhangi bir yorum; diğer kullanıcılara görünür olmayacak. 

"Bu ne işe yarayacak?"

Pace Üniversitesinde profesör ve yardımcı dekan olan Randi Priluck, "Instagram'ın bir şeyi yapması, hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Ancak soru şu: Bu ne kadar işe yarayacak?" sorusunu sordu.

Siber Zorbalık Araştırma Merkezi'nin eş müdürü ve Florida Atlantic Üniversitesi'nden bir profesör olan Dr. Sameer Hinduja, bu soruya cevap olarak şunları söyledi: "Özelliğin ne derecede işe yaradığını ve kritik Instagram kullanıcıları kitlesinin bu özelliği kullanıp kullanmadığını görmemiz gerekiyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER