Hayvanları Koruma Günü ne zaman, hayvanların hayatımızdaki önemi nedir?

Sevimli hayvan dostlarımız için ilan edilmiş bir gün olan 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, bugün kutlanıyor.

Hayvanları Koruma Günü ne zaman, hayvanların hayatımızdaki önemi nedir?

Her yıl 4 Ekim tarihinde kutlanan "Dünya Hayvanları Koruma Günü" bu sene de geldi çattı. Her geçen gün küresel ısınma, insanların bilinçsizce sergilediği davranışlar ve ekosistemin çökmesi neticesinde, sevimli hayvan dostlarımızın yok olma tehlikesi her geçen gün artmaya devam ediyor. 

Hayvanları koruma günü ne zaman ilan edildi?

Hayvanları koruma günü, farkındalık yaratmak adına ilk olarak İtalya'da doğdu. Floransa'da 1931 yılında duyurulan ve hayvanlara armağan edilen bu gün, kabul edilişinden itibaren her yıl 4 Ekim'de kutlanıyor. 

Hayvanları korumak için neler yapılabilir?

Her canlının yaşamaya hakkı olduğu gibi, bitkiler ve hayvanlar gibi sesini duyuramayan canlıların da yaşamaya hakkı vardır. Günümüzde insanların bilinçli veya bilinçsiz olarak katlettiği hayvanların çoğu, nesillerinin tükenmesi ihtimaliyle karşı karşıya kalıyor.

Hayvanların korunması, her şeyden önce insanın vicdanından başlar. Bu hususta, bilinçsiz insanlar bilinçlendirilmelidir. 

  • Hayvanları korumak için, barınakta bakıma muhtaç olan hayvanların bakımı üstlenilmeli, daha da önemlisi: Hayvan pazarlayan yerlerden uzak durulmalı.
  • Bakımı yapılan hayvanların aşıları düzenli olarak yaptırılmalı.
  • Hayvanlara her türlü işkence ve eziyeti reva gören insanların yasaya karşı suç işlediği bilinciyle, bu kişiler ihbar edilmeli.
  • 'Spor' olarak nitelendirilen avcılık engellenmeli, hayvanların zevk için avlanmasına izin verilmemeli.
  • Evdeki fazlalıkları hayvanlara verilmeli. Çürümüş, tarihi geçmiş ürünleri 'ziyan olmaması' için hayvanlara verilmemeli.

Hayvan Hakları Bildirgesi

Paris UNESCO evinde 15 Ekim 1978'de ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesine göre:

1.       Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
2.       Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez.Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.
3.       Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
4.       Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
5.       Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
6.       İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.
7.       Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8.       Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.
9.       Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.
10.    Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.
11.    Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
12.    Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.
13.    Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.
14.   Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır.Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Hayvanların çocuk eğitimine katkısı

Yapılan araştırmalara göre, köpek, kedi veya at gibi hayvanları olan çocuklarda liderlik özelliğinin geliştiği görülmüştür. Ayrıca, yaklaşık yarım saat bir evcil hayvanla vakit geçiren yetişkinlerde sevgi ve mutluluk hormonu olan oksitosinin yüzde 25 oranında arttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Böylece kişilerde tansiyonun düştüğü ve bu kişilerin sakinleşerek depresyon gibi psikolojik hastalıklardan kurtuldukları da gözlemlenmiştir.

Yetişkinlere böylesine etki eden bu olayın çocuklar üzerine olan etkisi doğal olarak daha yüksektir. Kendini yalnız hisseden çocukların yanında olacak samimi bir evcil hayvan, çocukta oluşabilecek nefret, korku ve şiddet eğilimlerini tedavi etmektedir.

Bir deneyde, bir öğretmenin öğrencilerine, "Tavşanlar gürültüden hiç hoşlanmaz, eğer gürültü duyarlarsa hasta olabilir, hatta ölebilirler." demesinin ardından çocukların birbirlerini uyardığını, en ufak bir çıtırdı bile çıkartmadığını gözlemlemiştir. Hayvanların varlığı sayesinde çocuklar insani duygularla yetişmektedir.

Hayvanların mesleklerdeki yeri

Özellikle bazı köpek türleri, hayati önem teşkil eden mesleklerde görev alır ve önemli rol oynarlar. Örneğin, K-9 ırkı köpekler, uyuşturucu maddeleri bulma konusunda kullanılan köpeklerdir. Ülkemizde de pek çok eğitimli köpek, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmaktadır.

Dost canlısı olmasıyla bilinen Golden Retriever ırkı köpekler ise rehabilitasyon merkezlerinde kullanılmakta ve tedavi sürecine büyük katkı sağlamaktadır. 

Köpekler arama-kurtarma operasyonlarında da büyük rol oynamaktadır. Yüz binlerce insanın hayatı, bu hususta eğitim almış köpekler tarafından kurtarılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER