Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro tünelinde ışık göründü

Gayrettepe'den İstanbul Havalimanı'na bağlantı sağlayacak olan metronun tünel açma çalışmalarında "Işık göründü" töreni yapıldı.

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro tünelinde ışık göründü

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosunun tünel açma çalışmalarında tünel delme makinesi son kez çalıştı ve ışık göründü. Yapımı devam eden metro hattının Hasdal-İstanbul Havalimanı bölümünde tünel açma çalışmasının bitirilmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da katıldı. Metro şantiye alanında düzenlenen törende konuşan Bakan Cahit Turhan, projenin bitmesiyle havalimanına ulaşımın 30 dakikaya düşeceğini belirterek, "Türkiye’de ilk kez bir metro 120 kilometre hız yapacak. Kısacası tamamlandığında bu proje Türkiye’nin ilk hızlı metro sistemi olacak." dedi.

Hasdal- Havalimanı arası tünel delme bitti

Gayrettepe-Havalimanı metro çalışmasında Hasdal-Havalimanı arası olan 30 kilometrelik bölümde tünel delme işleminin bittiğini söyeleyen Bakan Turhan, yeni güzergahta Tem otoyolu kuzeyinde kalan bölümün bitmiş olacağını ifade etti.

Tünellerin yüzde 82’sinin de tamamlanmış olacağını aktaran Turhan, 7 ay kadar bir süre içinde TEM güneyinde D-100 karayoluna kadar olan bölümde de kazı makinalarının çalışmaya başlayacağını kaydetti.

İstanbullu vatandaşların bu metro hattının hızla bitmeisni beklediğinin farkında olduklarını ifade eden Turhan, Gayrettepe- Havalimanı ve Havalimanı- Halkalı projelerinde toplamda 4 bin 38 kişinin çalıştığını açıkladı. Turhan, Projenin hızla tamamlanabilmesi için Türkiye'de ilk kez bir metro çalışmasında aynı anda 10 kazı makinesinin birlikte çalıştığına dikkat çekti. "Türkiye’nin değil dünyanın en hızlı kazılan metro hattı olacak." diyen Turhan, tünellerin 6 metre 60 santim çapında kazıldığını, kazı hızında dünya rekoru kırıldığını söyledi.

"Kağıthane- Havalimanı metrosu gelecek yıl hizmete girecek"

Şimdiye dek 4 milyon 576 bin metreküp kazı yapıldığını ifade eden Turhan, hedeflerinin aralık ayı içinde ilk ray montajının kaynağının yapılması olduğunu söyledi. Turhan "Kağıthane-Havalimanı arasını ise gelecek yıl hizmete almayı planlıyoruz." dedi.

İstanbul Havalimanı metro sisteminin tüm şehrin metro sistemi içinde bir merkez oluşturacağını söyleyen Bakan Turhan şöyle konuştu:

"Gayrettepe istasyonunda Yenikapı-Taksim-Hacıosman hattına, metrobüse ve yakın gelecekte inşa edeceğimiz büyük İstanbul Tüneli projesine Gayrettepe mevkiinde bağlanacak. Kağıthane istasyonunda ise Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattına entegre olacak. Havalimanı 1 istasyonunda yüksek hızlı tren hattına, Halkalı istasyonunda da Marmaray ve Halkalı-Kirazlı metrosuna bağlanacak. Halkalı Stadı istasyonunda ise Mahmutbey metrosuna, Olimpiyat Stadı istasyonunda Başakşehir-Kirazlı metrosuna, Kayaşehir istasyonunda Kayaşehir-Başakşehir metrosuna, Fenertepe istasyonunda Vezneciler - Sultangazi metrosuna entegre olacak. İstanbul Havalimanı tüm şehre bu metro sistemi ile bağlanmış olacak"

"Havalimanında 3 metro istasyonu olacak"

İstanbul Havalimanı’nda 3 metro istasyonu olacağına belirten Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü bu dev havalimanına bir tane istasyon yetmiyor. Havalimanı 1 olarak adlandırdığımız diğer istasyonumuz tamamlandığında şu anda hizmet sunan havalimanı iç ve dış hatlar terminaline hizmet verecek. Havalimanı 2 istasyonumuz ise havalimanının 120 milyon yolcu değerine ulaştığında inşa edilecek yeni terminal binasına çıkış sağlayacak. Şu an bulunduğumuz Havalimanı 3 istasyonumuz ise THY’nin ve diğer havacılık şirketlerimizin kargo terminal binalarının bulunduğu adeta yeni bir şehir durumundaki yerleşkede çalışan vatandaşlarımıza hizmet verecek istasyondur. Tüm bu istasyonlar ileride inşa edeceğimiz ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçecek hızlı trenin ray hattını ve peronlarını da içerecek şekilde inşa edilmektedir. Yani tüm bu hattı hem bugünü hem de geleceği düşünerek tasarladık. Hükümet olarak, bakanlık olarak İstanbul’un raylı sistem alt yapısına büyük önem veriyoruz. Şu ana kadar İstanbul’a Marmaray dahil 80 kilometre raylı sistem inşa ettik. Bakanlığımız İstanbul’da kent için raylı sistem çalışmalarının toplamı ise 165 kilometre. Yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde İstanbul geneli raylı sistem uzunluğu 318 kilometreye ulaşacak ve bunun yüzde 52’si bakanlığımız tarafından yapılmış olacaktı. Bu durum İstanbul’a verdiğimiz önemin kanıtıdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER