Erdoğan talimat verdi, Bozdağ küs aileleri barıştırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında husumet bulunan iki aileyi barıştırması için Bozdağ'a talimat verdi. Diyarbakır'a giden Bozdağ, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve beraberindekilerle birlikte aileleri bir araya getirdi.

Erdoğan talimat verdi, Bozdağ küs aileleri barıştırdı

Diyarbakır'da 8 yıl kadar önce Karaduman ailesinin Gül ailesinden kız kaçırmasıyla başlayan husumetin son bulması için ilk adım, husumetli ailelerin 3 kızı tarafından atıldı. 3 Kızın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya ziyaretinde durumu Erdoğan'a iletmesi üzerine harekete geçildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konunun sulha kavuşturulması için talimat verdi. Bozdağ, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ve kanaat önderi İsmail Özşanlı ailelerle görüşerek aileleri barışa ikna etti. Vali Güzeloğlu Diyarbakır'da bir düğün salonunda barış yemeği vererek aileleri bir araya getirdi. Yemeğe, Vali Güzeloğlu ve ailelerin yanı sıra, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Ergani Kaymakamı Hüseyin Sayın bizzat katılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan da telefon bağlantısıyla katıldı.

"Ne varsa barışta var"

Telefon bağlantısında yemekte bulunanlara seslenen Erdoğan şöyle konuştu:

"Değerli kardeşlerim bildiğiniz gibi bizim dinimiz İslam, barış dinidir ve Arapça’da sin kelimesi İslam’ın köküdür, barış anlamına gelir. Sizler bugün elhamdülillah böyle bir barışı gerçekleştirdiğiniz için sizleri şahsım, milletim adına en kalbi duygularla selamlıyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Çünkü ne varsa barışta var. Yine sevgili peygamberimizin özellikle barış üzerinde birçok hadisi şerifi var. Bunlardan bir tanesi korkutucu olmayınız müjdeleyici olunuz ve ben inanıyorum ki sizlerde bugüne kadar şu veya bu nedenle yazılmış olan bu süreci geride bırakıp bundan sonra ayeti kerimede Rabbimizin buyurduğu gibi ‘Ancak müminler kardeştir.’ Dolayısıyla kardeşlerin arasında bu tür dargınlık, kırgınlık olmaz olmamalı. Şimdi sizler de inşallah bu kardeşliğinizin, kardeşliğimizin görevini bundan sonraki süreçte yerine getirerek Rabbimin yarattığı Rabbimin emrettiği gibi yaşarsanız. Bizleri de aileleri de mutlu etmiş olursunuz. Bu mübarek cuma gününde sizlere kalbi selamlarımı gönderiyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim aranızdaki muhabbeti arttırsın daim kılsın."

Eski Adalet Bakanı Bozdağ ve Vali Güzeoğlu'nun konuşmalarının ardından yemek sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER