Emniyet'te İHA Şube Müdürlüğü kuruldu

İnsansız hava araçları tam bir yıldır İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bünyesinde görev yapıyor. Denetimler insansız hava araçları kullanılarak yapılıyor.

Emniyet'te İHA Şube Müdürlüğü kuruldu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde İnsansız Hava Araçları Büro Amirliği kuruldu. Yaklaşık bir yıldır aktif olarak görev yapan amirliğin bünyesinde birçok farklı olaya müdahale ederek asayişin sağlanmasına havadan destek veren drone'lar, eğitimli operatörlerin kontrolüyle İstanbul'un denetimini sağlıyor. Düzenlenecek operasyonun türüne göre farklı özelliklerde dronelar kullanılıyor. 

Drone operatörlüğü yapan Polis Necat Kalkan, drone'ların kullanım alanlarından bahsetti, "Arama-kurtarma görevlerinde, suçlu tespiti ve görüntü alarak çevre güvenliğini sağlamak gibi uygulamalarda kullanıyoruz." 

İHA Büro Amirliğinde toplam 5 polis görevli. Ekipler her gün drone vasıtasıyla İstanbul'u denetim altında tutuyor.

Sultanahmet bölgesinde kullanım daha yoğun

Özellikle turistik yerlerin fazla olması sebebiyle turistlerin çoğunlukla bulunduğu yerlerden biri olan Sultanahmet üzerinde uçuş yapan drone'lar şüpheli kişileri havadan tespit ediyor. Tespit edilen kişi, drone operatörü tarafından ekiplere bildirilirken, söz konusu kişinin havadan takibi de gerçekleştiriliyor. Daha sonra kişiye müdahale ediliyor.

Konuyla ilgili Necat Kalkan, "Özellikle buradaki misafirlerimizin kendini güvende hissetmesi için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER