DEAŞ'ın elebaşı Bağdadi'nin olduğu iddia edilen ses kaydında saldırı tehdidi

Terör örgütü DEAŞ'ın haber ajansı El Furkan'da elebaşı Ebu Bekir el Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlandı.

DEAŞ'ın elebaşı Bağdadi'nin olduğu iddia edilen ses kaydında saldırı tehdidi

En son nisan ayında kameralar karşısına geçen terör örgütü elebaşı Ebu Bekir el Bağdadi, DEAŞ militanlarından, örgüt üyelerini sorgulayan hakim ve yargıçları da hedef almaları çağrısında bulunuyor. 30 dakikalık ses kaydında Farklı cephelerde günlük operasyonlarını sürdüreceklerini söyleyen Bağdadi, bu operasyonlar için tarih vermeden Şam ve Mali'yi işaret ediyor. Bağdadi'nin olduğu iddia edilen son ses kaydında, Müslümanların, Müslüman kadınların Haçlılar ve onların Şii takipçilerince kurulan aşağılama hapislerinde yatarken hayattan nasıl keyif aldıklarını sorguluyor. 

Uyuyan hücreler uyanıyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) liderliğini yaptığı koalisyonun DEAŞ'ı Rakka’dan çıkartmasından sonra, Bağdadi’nin nerede olduğu tartışma konusu haline gelmişti. Bağdadi’nin ölmüş olabileceği iddiaları Beyaz Saray tarafından teyit edilememişti. 5 yıl süren Bağdadi sessizliğinin ardından geçtiğimiz nisan ayında Bağdadi’ye ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı yayınlanmıştı.

DEAŞ, 2017'de Irak ve Suriye'den çıkarılmış, Suriye’de hakimiyet sağladığı son toprak (Bağuz) geçtiğimiz mart ayında geri alınmıştı. Başına 25 milyon dolar ödül konan Bağdadi, dünyanın en çok aranan teröristi konumunda.

DEAŞ'ın bir dönem başkent olarak nitelendirdiği Rakka’dan çıkartılmasına karşın, örgütün yeniden toparlanabileceği ileri sürülürken yakalanan militanların vatandaşları olduğu ülkelerde mi yoksa vatandaşları oldukları ülkelerde mi yargılanacağı da ayrı bir soru işareti olarak yerini korumaya devam ediyor. Birçok ülke kendi vatandaşı olan DEAŞ militanlarının ülkelerine iade edilmesini istemiyor. Militanların eş ve çocukları da Irak ve Suriye'deki kamplarda haklarında verilecek kararı bekliyor.

Dikkat çeken zamanlama

Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye konulu üçlü zirve yaptığı gün yayınlanması dikkat çeken Bağdadi'nin mesajının ardından Türkiye'deki uyuyan hücrelerden sosyal medya aracılığı ile Bağdadi'ye bağlılıklarını ifade eden mesajlar yazan fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğraflarda silah, bıçak, çok sayıda el bombası ve kurşunlara yer verilirken notların Arapça Türkçe ve Kürtçe olarak yazıldığı görüldü.

Militanlar biat tazeliyor

Türkiye Vilayeti ifadesi bulunan kağıtlarda İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Mardin, Ege ve Kuşadası notu düşülürken fotoğraflardan birinin Konya'da Alaeddin tepesini, birinin ise Suriye'nin El Bab kentinden Akil tepesini gören bir noktadan çekildiği anlaşıldı. Öte yandan; El Bab'daki Akil tepesi yakınlarında Türk üssü bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER