Cumhurbaşkanı, büyükşehir belediye başkanlarıyla buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı, büyükşehir belediye başkanlarıyla buluştu

Ülke genelindeki büyükşehir belediye başkanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle Beştepe'ye gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine katılan isimler arasında AK Parti, MHP, CHP'li belediye başkanlarının yanı sıra, Diyarbakır, Van ve Mardin'de kayyum olan belediye başkanları da yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın da katıldığı davette Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Konuşmasında isim vermeden Ekrem İmamoğlu'nun Diyarbakır, Van ve Mardin'de görevinden alınan belediye başkanlarını ziyarete gitmesini eleştirerek "Belediye başkanlarının görevi devr-i sabık peşinde koşmak değil, şehirlerine en güzel hizmetleri getirmek için çalışmaktır." ifadelerine yer verdi.

İBB'deki işten çıkarmalar Erdoğan'ın gündeminde

Öte yandan İBB'deki işten çıkarmalara da değinen Cumhurbaşkanı, kendisinin İBB başkanlığı dönemini hatırlatarak "Biz İBB'ye geldiğimizde 2-3 dönem öncesinden kalma personeller vardı. Dokunmadık. Ne personelle, ne araçlarla uğraştık. Medyamızda her gün sendika değiştirme baskısından envai türden tehditlere kadar birçok vicdan yaralayıcı haberle karşılaşıyoruz. Personel sayısındaki her rakam, bir insana ve onun etrafında şekillenen daha geniş bir hayata tekabül ediyor. Belediye başkanlarının, ekmeğinin peşindeki insanların hayatlarını diledikleri gibi alt üst edebilecekleri anlamına gelmiyor. Kapıya konan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerine siyaset yapılamaz." dedi.

"Görüşlerimiz farklı olabilir ama ülke sorunları için birlikte hareket edebiliriz"

Ardından iştişare toplantısına geçilen davette Erdoğan şu sözleri söyledi:

"Seçildiğiniz gün itibarıyla şehrinizdeki herkesin belediye başkanı olarak görev yapacağınıza inanıyorum. Tüm belediye başkanlarımıza aynı samimiyetle yaklaşıyoruz. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama ülkemizin sorunları söz konusu olduğunda beraber hareket edebileceğimize inanıyorum. Özellikle de terörle, terör örgütleriyle arasına mesafe koymayı başarmış belediye başkanlarımızla beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Belediye başkanlığı yapmış biri olarak sizleri en iyi ben anlarım. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerimde de hizmet söz konusu olduğunda İzmir'den Mardin'e kadar hiçbir belediye başkanının partisine bakmadım. Genel Başkanı olduğum AK Parti'nin bu çerçevede çeşitli hazırlıkları bulunuyor. 30 büyükşehrimiz başta olmak üzere, tüm belediye başkanlarımızın tespitleri doğrultusunda bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Kanun gerektiğinde Meclis'te, düzenleme gerektiğinde Cumhurbaşkanlığı düzeyinde birlikte çalışabiliriz. Türkiye için, 81 ilimizin tamamında bu iş birliğini geliştirebiliriz. Ülkenin ve milletin menfaatleri söz konusu olduğunda toplumumuzun farklı kesimlerini aynı ortak paydada buluşturmak için samimi gayret gösterdik."

Bakanlar, büyükşehir belediye başkanlarını dinleyecek

Belediye başkanlarının görevinin polemik siyaseti yapmak olmadığını söyleyen Erdoğan, belediye başkanlığının eser siyaseti üretme makamı olduğuna dikkat çekti.

Tüm belediyelerin yürütülen çalışmaları ve sıkıntıları kaynağında tespit ve takibini yaptığını belirten Erdoğan, belediyelerin tümünün durumunu yakından bildiklerini, neredeyse tümünün mali sıkıntı çektiğini bildiğini kaydetti. Toplantıya tüm bakanların katıldığına işaret ederek, bakanların, belediye başkanlarının sorularına yanıt vermek için toplantıda bulunduklarını açıkladı. Erdoğan, bakanların tüm soruları kayda alarak gereken çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER