CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na hapis cezası

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası aldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na hapis cezası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar dahil, 5 ayrı suçtan toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Erteleme yok

Ceza, Kaftancıoğlu'nun Canan Kaftancıoğlu’nun 18 Temmuz’daki celse sonrasında adliye önünde basın açıklaması yaparken Nazım Hikmet’in bir şiirini okuması, mahkemedeki davranışları ve pişmanlık duymaması sebeplerinden dolayı ertelenmeyecek.

Kaftancıoğlu, kamu görevlisine hakaret suçundan 1.5 yıl, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 2 yıl 4 ay, Türkiye Cumhuriyetini alenen aşağılama suçundan 1 yıl 8 ay, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan 2 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

"Cumhurbaşkanına hakaret etmedim"

Esas hakkında savunmasını yapan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanına hakaret etmediğini, Mustafa Kemal Atatürk'ün oturduğu koltuğa saygsızlık etmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

Kaftancıoğlu, savunmasında şu ifadelere yer verdi:

"Ben Canan Kaftancıoğlu sanık kürsüsü de olsa, gördüğüm aksaklıkları tüm açıklığıyla söylemeye devam edeceğim. İnsanlarımızın hukuka güvenmediği, bu durum sadece benim değil, 80 milyonun problemidir. Bu salonlar da dahil olmak üzere aslında hiç kimse hiçbir yerde özgür değil. Ben gerçekleri söyledim. Değil 17, 27 yıl ile yargılansam bile gerçekleri söylemeye devam edeceğim."

Şiirin dava dosyasına girmesine tepki

Kaftancıoğlu’nun avukatı Fikret İlkiz, dava dosyasına giren şiirle ilgili olarak şöyle konuştu:

"Aklıma duruşmada Nazım ustanın şu sözü geldi diyor. Müvekkilimizin aklına gelen söz kapsamında bu ifadenin dosyaya girmesi hukuka aykırıdır. Bu söylem ifade özgürlüğüdür. Neye istinaden bir kişinin sosyal medya paylaşımları suç dosyasına giriyor. Aklından şiir geçtiği için şiiri dosyaya koyuyorsunuz. Aklından geçeni ceza hukuku çerçevesinde değerlendirip cezalandırmayı amaçlıyorsunuz."

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER