Ayı yavrularını sofrasına misafir ediyor

Bitlis’in Ahlat ilçesinde Asım Araboğa, hayvanseverliğini ileri bir boyutta konuşturarak Nemrut Dağı'ndaki boz ayılara sofra kuruyor.

Ayı yavrularını sofrasına misafir ediyor

Doğal güzellikleriyle göze çarpan Nemrut Krater Gölü, aynı zamanda birçok canlıya da ev sahipliği yapıyor. Göl çevresinde yaşamaya çalışan boz ayı yavruları da, bölgeye giden vatandaşların ilgisini çekiyor.

Asım Araboğa isimli vatandaş da, sıklıkla Nemrut Dağı’na giderek bu ayıları özenle besliyor.

Yavru boz ayıları kışa hazırlıyor

Kurduğu sofrada yavru boz ayıları elleriyle besleyen Araboğa, sofrasına armut, bal, balık gibi çeşitli yiyecekleri koyarak yavruları kış ayına hazırlıyor. Nemrut Dağı'nda ayıların beslenmesi ve kışa hazırlanması için yeterli besin maddesi olmadığını da vurgulayan Araboğa, sıklıkla hayvanları beslediğini söyledi.

Kendi elleriyle besliyor

Araboğa, haftada bir gün gelerek ayılar için sofra kuruyor. Ayıların daha önceden kalabalık insanların içinde olduklarını ve yiyecek bulamadıkları için biraz saldırganlaştıklarını da belirterek, "Bol bol yiyecek var, artık karınlarını doyururlar. Bugün en çok balık yiyorlar, demek ki en çok sevdikleri yiyecek balıkmış." dedi.

Hayvansever vatandaş, yavru boz ayılara kendi elleriyle bal ve bisküvi de yediriyor. Yavrular, karınları doyduktan sonra ormanlık alana geri dönüyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER