Avukat ehliyetsiz yakalandı, ortalığı ayağa kaldırdı

Ehliyeti olmadan otomobil kullanan avukat, üzerini aramak isteyen polislere tehditler savurdu; polisin kendisini darp ettiklerini iddia etti.

Avukat ehliyetsiz yakalandı, ortalığı ayağa kaldırdı

Daha önce trafikten men edilen bir araçla ehliyeti olmadığı halde yola çıkan avukat, Bursa'da bir uygulama noktasında durduruldu.

Yaklaşık 150 metre ileride durdurulan araçtan, sürücünün inmesini ve gerekli evrakları ibraz etmelerini isteyen polise, avukat olduğunu söyleyen F.D. isimli şahıs, kimlik göstermeyince Yunus ekipleri üzerinde arama yapmak istedi. Sürücü ise üzerinin aranmasına izin vermeyerek polis memuru itti ve hakaret etmeye başladı.

Tehditler savurdu

İşlem yapmak isteyen polislere tehdit ve hakaretler savuran F.D.'nin, "Komisyonu arayacağım, müdürlerinizi arayacağım. Sizi sürdüreceğim, haritadan yer beğenin." dediği öğrenildi.

F.D. ve yanındaki arkadaşı E.S. emniyete götürüldü.

Para cezası kesildi

Emniyete götürüldükten sonra yaklaşık 10 avukata haber veren F.D. ve arkadaşı E.S.'ye, "Görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlisine hakaret, tehdit" suçlarından işlem yapılırken F.D.'ye ise trafikten men edilmiş araçla ehliyetsiz trafiye çıkmaktan 2 bin 835 lira para cezası kesildi. 

Bilgi almak için emniyete gelen 10 avukat arasından Ü.Ö'nün cep telefonuyla kayıt yapmak istemesi sebebiyle "Emniyet binasında izinsiz görüntü almak" suçundan işlem yapıldı.

Darp edildiklerini söylediler

Sabah saatlerinde serbest bırakılan avukatlar Bursa Barosu aracılığıyla yaptıkları basın açıklamasında darp edildiklerini iddia etti.

Bursa Barosu'nun yaptığı açıklama ise şu şekilde:


"Bursa Barosu mensubu Av. F.D. aracı ile Çekirge Caddesi'nde seyir halindeyken genel trafik uygulaması yapan polisler tarafından durdurulmuş, avukat olduğunu belirtmesine rağmen arama işlemi yapılmak istenmiş, meslektaşımıza zor kullanılmaya çalışılmıştır. Hukuksuz işlemi kabul etmeyen meslektaşımız tehdit ve hakaretlere maruz kalmış, tahrik edilmeye çalışılmış, yerlerde sürüklenip, karga tulumba polis arabasına atılmıştır. Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere avukatlara yönelik baskı ve saldırılar esasen halkın hak arama özgürlüğüne yöneliktir ve yurttaşlarımıza gözdağı verilmek istenmektedir. Meslektaşlarımıza yönelik bu tahrik edici saldırıyı kabulleneceğimizi hiç kimse düşünmemelidir. Meslektaşlarımıza saldırıda bulunan, fiziki ve psikolojik şiddet uygulayan, tehditlerde bulunan polis memurları hakkında derhal soruşturma başlatılıp açığa alınmalıdırlar."

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER